Kupa e Ballkanit 1947

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kupa e Ballkanit 1947, zyrtarisht e quajtur Kampionati i Ballkanit dhe Evropës Qendrore, u luajt në periudhën kohore prej muajit maj deri tetor të vitit 1947, ku morën pjesë Shqipëria, Rumania, Bullgaria, Jugosllavia dhe Hungaria. Ishte pjesëmarrja e parë e Hungarisë në këtë kompetiticion (prandaj edhe emri ndryshoj), në të cilin Hungaria i fitoj të gjitha ndeshjet.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

25 maj 1947 Shqipëria  0 – 4 Flag of Rumania Rumania Tirana

15 qershor 1947 Bullgaria  2 – 0 Flag of Shqipëria Shqipëria Sofia

22 qershor 1947 Rumania  1 – 3 Flag of Jugosllavia Jugosllavia Giulescu, Bucharest
Shikues: 35,000
Referi: Molnar (Hungary)
Farkas Scored after 43 minutes 43' Report Bobek Scored after 38 minutes 38'
Jezerkić Scored after 40 minutes 40'

28 qershor 1947 Jugosllavia  2 – 3 Flag of Hungaria Hungaria JNA Stadium, Belgrade
Shikues: 30,000
Referi: Iliescu (Romania)
Cimermančić Scored after 36 minutes 36'
Mihajlović Scored after 62 minutes 62'
Report Szilagyi Scored after 34 minutes 34'
Puskás Scored after 57 minutes 57'
Mike Scored after 83 minutes 83'

6 korrik 1947 Bullgaria  2 – 3 Flag of Rumania Rumania Sofia

17 gusht 1947 Hungaria  9 – 0 Flag of Bullgaria Bullgaria Budapest

20 gusht 1947 Hungaria  3 – 0 Flag of Shqipëria Shqipëria Budapest

14 September 1947 Shqipëria  2 – 4 Flag of Jugosllavia Jugosllavia Stadiumi Kombëtar "Qemal Stafa", Tirana
Shikues: 30,000
Referi: Viktor Vrhovac (Yugoslavia)
Boriçi Scored after 12 minutes 12'
Parapani Scored after 64 minutes 64'
Report Bobek Scored after 21 minutes 21'
Krnić Scored after 27 minutes 27'
Mitić Scored after 30 minutes 30'
Cimermančić Scored after 42 minutes 42'

12 tetor 1947 Jugosllavia  2 – 1 Flag of Bullgaria Bullgaria NK Zagreb Stadium, Zagreb
Shikues: 15,000
Referi: Varga (Hungary)
Mihajlović Scored after 18 minutes 18' Report Stankov Scored after 12 minutes 12'

12 tetor 1947 Rumania  0 – 3 Flag of Hungaria Hungaria Bucharest

Renditja përfundimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet Nd. F B H GSH GP Pikë
Flag of Hungaria Hungaria 4 4 0 0 18 2 8
Flag of Jugosllavia Jugosllavia 4 3 0 1 11 7 6
Flag of Rumania Rumania 4 2 0 2 8 8 4
Flag of Bullgaria Bullgaria 4 1 0 3 5 14 2
Flag of Shqipëria Shqipëria 4 0 0 4 2 13 0

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]