Kupa e Ballkanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kupa e Ballkanit ishte një turne ndërkombëtar i futbollit nga viti 1929 deri në vitin 1980 nga shtetet e rajonit të Ballkanit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në edicionin e parë morën pjesë Rumania, Greqia, Jugosllavia dhe Bullgaria dhe u luajt gjatë tri viteve nga viti 1929 deri më 1931.[1] Të gjitha ekipet luajtën me njëra-tjetrën dy ndeshje, në shtëpi dhe si mysafirë, dhe fitonin 2 pikë për fitore dhe 1 pikë për barazim, dhe rënditja përfundimtare e përcaktonte fituesin. Rumania e fitoj titullin e parë me një ndeshje të mbetur duke e mposhtur Jugosllavinë 4–2.

Në edicionet e ardhshme sistemi pësoj disa ndryshime, me ekipe që luanin ndërmjet tyre vetëm një ndeshje, dhe në vend të tre viteve turneu u shkurtua në vetëm një javë. Nga viti 1932 deri 1936 kompeticioni u luajt çdo vit me të njëjtat katër ekipe deri në fillimin e Luftës së dytë botërore.

Lista e fituesëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: Lidhja

Sezoni Kampion (tituj) Vendi i dytë Vendi i tretë Golashënuesi më i mirë
Lojtari (Shteti) Gola
1929–31 Flag of Rumania Rumania (1) Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Flag of Greqia Greqia Iuliu Bodola (Rumani)

Rudolf Wetzer (Rumani)

7
1931 Flag of Bullgaria Bullgaria (1) Flag of Turqia Turqia Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Asen Panchev (Bullgari)
3
1932 Flag of Bullgaria Bullgaria (2) Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Flag of Rumania Rumania Aleksandar Živković (Jugosllavi)
5
1933 Flag of Rumania Rumania (2) Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Flag of Bullgaria Bullgaria Gheorghe Ciolac (Rumani)

Ștefan Dobay (Rumani)

4
1934–35 Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia (1) Flag of Greqia Greqia Flag of Rumania Rumania Aleksandar Tirnanić (Jugosllavi)

Aleksandar Tomašević (Jugosllavi)

3
1935 Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia (2) Flag of Bullgaria Bullgaria Flag of Greqia Greqia Lyubomir Angelov (Bullgari)
5
1936 Flag of Rumania Rumania (3) Flag of Bullgaria Bullgaria Flag of Greqia Greqia Sándor Schwartz (Rumani)
4
1946 Flag of Shqipëria Shqipëria (1) Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Flag of Rumania Rumania Loro Boriçi (Shqipëri)

Qamil Teliti (Shqipëri)
Nicolae Reuter (Rumani)
Božidar Sandić (Jugosllavi)

2
1947 Flag of Hungaria Hungaria (1) Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Flag of Rumania Rumania Ferenc Deák (Hungari)
5
1948
Kompeticioni u braktis në nëntor të 
vitit 1948 pas 16 ndeshjeve të luajtura.
Ferenc Puskás (Hungari)
8
1973-76 Flag of Bullgaria Bullgaria (3) Flag of Rumania Rumania Cemil Turan (Turqi)
4
1977-80 Flag of Rumania Rumania (4) Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Anghel Iordănescu (Rumani)
6

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]