Kurtalli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kurtalli
Fshat
Shteti: Shqipëria
Përdorimi i stampës

Fshati Kurtalli ose Blatë është një fshatKomunën Shalës, të Bashkisë Cërrik i ndodhur në Rrethin e ElbasanitShqipërisë. Ai rrethohet nga fshatra të tjerë si; Shalës, Liçaj, Xherije, Gjyralë dhe pak më larg Xibrakë, dhe Kodras. Njësitë më të afërta administrative janë Belsh dhe Cërrik të cilat ndodhen jo më shumë se 5-6 km. Temperaturat mesatare në fshat arrijnë në 7°C në dimër dhe 32°C në sezonin e verës.[1] Ky fshat ka rreth 250 familje dhe më shumë se 1000 banorë.

Sipas një raporti të vitit 2015 nga Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës e Shqipërisë projekti i ujësjellësit të fshatit Shalës, lagjet Blatë "Kurtalli" patën një shumë totale investimi në kontratë prej 47.888.002,00 lekësh nga të cilat 47.820.200,00 u shpenzuan për realizimin e këtij projekti.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burim bosh (Ndihmë!)