Jump to content

Kushtetuta e Francës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kushtetuta e Francës e tanishme u miratua më 4 tetor 1958. Zakonisht quhet Kushtetuta e Republikës së Pestë (Frëngjisht: Kushtetuta de la Ve République), dhe ajo zëvendësoi Kushtetutën e Republikës së Katërt të vitit 1946 me përjashtim të preambulës për një vendim i Këshillit Kushtetues në korrik 1971.[1][2] Kushtetuta aktuale e konsideron ndarjen e kishës nga shteti, demokracinë, mirëqenien sociale dhe pandashmërinë si parime thelbësore të shtetit francez.[3]

Charles de Gaulle ishte forca kryesore lëvizëse në prezantimin e kushtetutës së re dhe inaugurimin e Republikës së Pestë, ndërsa teksti u hartua nga Michel Debré. Që atëherë, kushtetuta është ndryshuar 24 herë, deri në vitin 2008.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Decision no. 71-44 DC, known as "Liberté d'association"
  2. ^ Stampa:Cite Legifrance
  3. ^ https://www.conseil-constitutionnel.fr/le-bloc-de-constitutionnalite/texte-integral-de-la-constitution-du-4-octobre-1958-en-vigueur | website = Conseil Constitutionnelle
  4. ^ "Les révisions constitutionnelles". Conseil Constitutionnel. Marrë më 15 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)