Kyle Larson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kyle Larson

Kyle Miyata Larson (lindur në Sacramento, Kaliforni, më 31 korrik, 1992) është një profesionist vrapues amerikan të makinave të cilët konkuruan në NASCAR Cup Series.

Larson u bashkua me ekipin Chip Ganassi Racing nga sezoni 2014 deri në fillim të sezonit 2020 me numrin e makinave 42. në këtë ekip, ai fitoi nëntë fitore garë.[1][2] Ai u pezullua nga NASCAR dhe më pas u pushua nga ekipi i Ganassi në Prill 2020 për shkak të një incidenti të fjalës raciste në gara virtuale.

NASCAR rivendosi statusin e Larson në tetor 2020.[3] Duke filluar nga sezoni 2021, ai garoi në ekipin Hendrick Motorsports me numrin e makinës 5.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ryan, Nate (30 gusht 2013). "Chip Ganassi on Kyle Larson: 'The kid's ready'". USA Today. Gannett Company. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bob Pockrass (30 gusht 2013). "Chip Ganassi says new driver Kyle Larson ready for Sprint Cup - NASCAR". Sporting News. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2013. Marrë më 22 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASCAR reinstates Kyle Larson, clearing him for return | NASCAR". Official Site Of NASCAR (në anglishte amerikane). 2020-10-19. Marrë më 2020-10-20.
  4. ^ "Hendrick Motorsports signs Kyle Larson for 2021 season - NBC Sports". NASCAR Talk | NBC Sports (në anglishte amerikane). 2020-10-28. Marrë më 2020-10-28.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]