L'Escala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
L'Escala
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de l'Escala.svg
Vendndodhja
L'Escala is located in Spanjë
L'Escala
L'Escala

Koordinatat: 42°7′29.19″V 3°7′54.75″L / 42.1247750°V 3.1318750°L / 42.1247750; 3.1318750

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Alt Empordà
Kryetari i Bashkisë Estanis Puig
Partia Socialists' Party of Catalonia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16 km2
Lartësia 14 m (m.n.d.)
Popullsia 10387 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit escalenc/escalenca
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 17130
Koordinatat 42° 7′ 29.19″ Veri

3° 7′ 54.75″ Lindje

Faqja Zyrtare www.lescala-empuries.com

L'Escala është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alt Empordà, të provincës Girona, në Katalonia. L'Escala ka 10387 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 16 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]