Jump to content

Lëng domate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëng domate në një gotë, zbukuruar me fetë domate dhe degëz

Lëngu i domates është një lëng i bërë nga domatja, që zakonisht përdoret si pije, qoftë i thjeshtë ose në kokteje siç është një Bloody Mary, Caesar, ose Michelada.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëngu i domates u shërbye për herë të parë si pije në vitin 1917 nga Louis Perrin në French Lick Resort në jug të Indianës, kur ai doli nga lëngu i portokallit dhe i duhej një zëvendësues i shpejtë. Kombinimi i tij i domateve të shtrydhur, sheqerit dhe salcës së tij të veçantë u bë një sukses i menjëhershëm pasi biznesmenët e Çikagos e përhapën fjalën në lidhje me koktein e lëngut të domates.[1][2]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë prodhues tregtarë të lëngut të domates gjithashtu shtojnë kripë. Përbërësit e tjerë gjithashtu shtohen shpesh, të tilla si qepë pluhuri, hudhër pluhuri dhe erëza të tjera. Në Shtetet e Bashkuara, lëngu i domates i prodhuar në masë filloi të tregtohet në mesin e viteve 1920, dhe u bë një pije e njohur e mëngjesit disa vjet pas kësaj.[3]

Në Shtetet e Bashkuara, shumica e lëngut të domates bëhen nga paste domate.[4] Në Kanada, lëngu i domates është i pakoncentruar dhe pasterizuar, i bërë nga tul domate të imët nga domate të pjekura dhe të tëra. Rrënjët dhe lëkurat duhet të hiqen pa shtuar ujë në produktin përfundimtar të lëngut. Mund të përmbajë gjithashtu një agjent ëmbëlsues, acid limoni dhe kripë.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Anne Hattes. "Tomato Juice". Relish, August 2009.
  2. ^ "History" (në anglisht). French Lick Springs Hotel.
  3. ^ Kathleen Morgan Drowne; Patrick Huber. Nineteen Twenties (në anglisht). fq. 122.
  4. ^ "Heinz deal to save hundreds of jobs at Leamington plant" (në anglisht). CBC News. 26 shkurt 2004.
  5. ^ Branch, Legislative Services. "Consolidated federal laws of canada, Food and Drug Regulations". laws.justice.gc.ca (në anglisht). Marrë më 2017-07-18.