Lëngu i shegës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëngu i shegës së shtrydhur
Një punëtor që përgatit lëng nga shegët në një treg në Stamboll, Turqi

Lëngu i shegës bëhet nga fruti i shegës. Përdoret në gatim edhe si lëng i freskët edhe si shurup i përqendruar.

Përfitimet dhe rreziqet e mundshme shëndetësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studime të ndryshme primare janë kryer në përfitimet e mundshme shëndetësore që rrjedhin nga pirja e lëngut të shegës,[1] por nuk ka prova të forta që sugjerojnë ndonjë efekt në menaxhimin e presionit të gjakut,[2] trajtimit të kancerit,[3] menaxhimit të glukozës dhe insulinës,[4] ose sëmundjes së zemrës.[5] Çdo përfitim i mundshëm gjithashtu duhet të jetë i ekuilibruar ndaj përmbajtjes së tij të lartë kalorike që rrjedh nga sheqernat e tij natyrale.

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfitimet shëndetësore të lëngut të shegës u promovuan nga POM Wonderful, një prodhues i produkteve të shegës. Që nga Shtatori 2010, kompania dhe drejtuesit e saj ishin subjekt i një ankese të rreme reklamimi nga Komisioni Federal i Tregtisë (FTC).[6] Në maj 2012, pas një seance dëgjimore, gjyqtari i ligjit administrativ lëshoi një mendim duke mbështetur pretendime të caktuara të rreme reklamash në ankesën e FTC-së, bazuar në pretendime të nënkuptuara në krahasim me shprehjet - dhe gjetjen e Pom Wonderful për çështje të tjera.[7] Veprimi i Pom Wonderful në Gjykatën e Qarkut në SH.B.A. është në pritje që nga 23 maji 2012.[8]

Molinë shege[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Melasë shege nga Irani

Melasa e shegës është një shurup frutash i bërë nga lëngu i shegës, jo nga melasa e prejardhur nga kallamsheqeri. Është një reduktim nga lëngu i një shumëllojshmërie të thekshëm shege, i avulluar për të formuar një lëng të trashë, të kuq të errët. Përdoret në fesenjān iranian dhe dolma turke dhe sallata të ndryshme siç është sallata shqiptare.[9] Quhet رب انار (rob e ænar) në persisht, دبس رمّان (dibs rumman) në arabisht, nar ekşisiturqisht, narşərabazerbajxhanisht.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Pomegranate: superfood or fad?" (në anglisht). UK National Health Service (NHS). 2018-04-26.
 2. ^ Gbinigie, OA; Onakpoya, IJ; Spencer, EA (tet 2017). "Evidence for the effectiveness of pomegranate supplementation for blood pressure management is weak: A systematic review of randomized clinical trials". Nutrition Research (në anglisht). 46: 38–48. doi:10.1016/j.nutres.2017.07.007. PMID 29173650.
 3. ^ Vlachojannis, Christian; Zimmerman, Benno F; Chrubasik-Hausmann, Sigmun (2015). "Efficacy and Safety of Pomegranate Medicinal Products for Cancer". Evidence-based Complementary and Alternative Medicine (në anglisht). 2015: 258598. doi:10.1155/2015/258598. PMC 4359844. PMID 25815026.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 4. ^ Huang, Haohai; Liao, Dan; Chen, Guangzhao; Chen, Honglang; Zhu, Yongkung (2017). "Lack of efficacy of pomegranate supplementation for glucose management, insulin levels and sensitivity: evidence from a systematic review and meta-analysis". Nutrition Journal (në anglisht). 16 (67): 67. doi:10.1186/s12937-017-0290-1. PMC 5629805. PMID 28985741.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 5. ^ "Pomegranate: superfood or fad?" (në anglisht). UK National Health Service (NHS). 2018-04-26.
 6. ^ Wyatt, Edward (27 shtator 2010). "Regulators call health claims in Pom juice ads deceptive". The New York Times (në anglisht). Marrë më 6 shkurt 2011.
 7. ^ "US FTC Office of Administrative Law Judges Docket No. 9344 In the Matter of Pom Wonderful LLC and Roll Global LLC, et al Initial Decision dated May 17, 2012" (PDF) (në anglisht). U.S. Federal Trade Commission Office of Administrative Law Judges. 2010-09-27. Marrë më 2012-05-29.
 8. ^ Kardell, Nicole (24 maj 2012). "Why POM Wonderful Can Celebrate FTC Judge's Ruling in Advertising Case". The National Law Review (në anglisht). Marrë më 28 maj 2012.
 9. ^ Willoughby, John (23 mars 2010). "Making a foreign staple work back home". The New York Times (në anglisht). Marrë më 2010-03-25. ... pomegranate molasses. Made by boiling down the juice of a tart variety of pomegranate, this thick, dark brown, deeply flavorful liquid is also used in Turkish pilafs and, in southern Turkey, in the ubiquitous shepherd's salad. In other Middle Eastern cuisines, it is most often found in soups and stews.

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj
Libra
 • Levin, Gregory M. (2006). Rrugët e Shegës: Një Mërgim Botanist Sovjetik nga Eden. Floreant Press. ISBN 978-0-9649497-6-8
 • Seeram, NP; Schulman, RN; Heber, D. (red .; 2006). Shegët: Rrënjët e lashta të mjekësisë moderne. CRC Press. ISBN 978-0-8493-9812-4

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]