La Nazione Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

La Nazione Albanese (Shqip: Kombi Shqiptar) ishte gazetë e arbëreshëve të Italisë gjatë fundit të shekullit 19 dhe në fillim të shekullit 20. Gazeta u themelua në vitin 1897 nga publicisti arbëresh Anselmo Lorekio.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Società Nazionale Albanese (Shoqata Kombëtare Shqiptare) u themelua në vitin 1895 nga një kongres arbëreshe e mbajtur në Corigliano Calabro dhe u drejtua nga Jeronim de Rada. Në shkurt të vitit 1897,[1] Lorekio u bë kreu i shoqatës gjatë kongresit të dytë që u mbajt në Ungra. Disa javë para se La Nazione Albanese të fillonte botimin dhe që nga ajo çast shërbeu si organ i shtypit i shoqërisë, megjithëse gazeta zyrtare e saj mbeti “Ylli i Arbëreshëve”, botuar në Corigliano Calabro.

Më 18 prill 1900, Società Nazionale Albanese u transferua në Comitato Nazionale Albanese (Komiteti Kombëtar Shqiptar) dhe selia e tyre u transferua në Romë.

Me vdekjen e Lorekios më 1924, gazeta La Nazione Albanese morri fund.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robert Elsie (2010), Historical Dictionary of Albania, Historical Dictionaries of Europe, 75 (bot. 2)), Scarecrow Press, f. 282, ISBN 978-0810861886 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Un giornalista arbëresh al servizio dell’indipendenza dell’Albania – Antonio D’Alessandri (Università Roma Tre)