Lama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lama
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
L. glama

Lama (Lama glama) është një deve e zbutur e Amerikës së Jugut, e përdorur gjerësisht si një kafshë mishi dhe pune nga kulturat Andeane që nga epoka para-kolumbiane.

Lamat janë kafshë shumë shoqërore dhe jetojnë me të tjerët si një tufë. Leshi i tyre është shumë i butë dhe pa lanolinë. Lamat mund të mësojnë detyra të thjeshta pas disa përsëritjesh. Kur përdoret për punë, ata mund të mbajnë rreth 25 deri në 30% të peshës së tyre trupore për 8 deri në 13 km.[1]

Paraardhësit e lama mendohet se kanë origjinën nga fushat qendrore të Amerikës së Veriut rreth 40 milion vjet më parë, dhe më pas migruan në Amerikën e Jugut rreth tre milion vjet më parë gjatë Shkëmbimit të Madh Amerikan. Në fund të epokës së fundit të akullit (10,000–12,000 vjet më parë), devetë u zhdukën në Amerikën e Veriut.[1] Që nga viti 2007, kishte mbi shtatë milion lama dhe alpakë në Amerikën e Jugut dhe mbi 158,000 lama dhe 100,000 alpakë, që vinin nga pasardhësit e importuar në fund të shekullit të 20-të, në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Llama" (në anglisht). Universiteti Shtetëror i Oklahomës. 25 qershor 2007.