Jump to content

Alpaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alpaka
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
V. pacos

Alpaka (Vicugna pacos) është një lloj e gjitarëve deveAmerikës së Jugut. Është e ngjashme dhe shpesh ngatërrohet me lamën. Sidoqoftë, alpakët shpesh janë dukshëm më të vogla se lamat. Të dy kafshët janë të lidhura ngushtë dhe mund të kryqëzohen me sukses. Të dy llojet besohet të jenë zbutur nga të afërmit e tyre të egër, vicuña dhe guanaco.

Alpakët mbahen në tufa që kullosin në lartësitë e AndevePerusë Jugore, Bolivisë Perëndimore, Ekuadorit dhe Kilit Verior në një lartësi prej 3.500 deri në 5.000 metra mbi nivelin e detit.[1] Alpakët janë dukshëm më të vogla se lamat, dhe ndryshe nga lamat, ato nuk u edukuan për të qenë kafshë që punonin, por u edukuan posaçërisht për fibrat e tyre. Fibra alpaka përdoret për të bërë sende të thurura dhe të endura, të ngjashme me leshin e deleve. Këto artikuj përfshijnë batanije, triko, kapele, doreza, shalle, një larmi të gjerë tekstilesh dhe ponço në Amerikën e Jugut, dhe triko, çorape, pallto dhe shtroja në pjesë të tjera të botës. Fibra vjen në më shumë se 52 ngjyra natyrore të klasifikuara në Peru, 12 të klasifikuara në Australi dhe 16 të klasifikuara në Shtetet e Bashkuara.

Alpakët komunikojnë përmes gjuhës së trupit. Më e zakonshmja është pështyma kur ata janë në ankth, të frikësuar ose kur duan të tregojnë dominimin. Alpacat meshkuj janë më agresive sesa femrat dhe kanë tendencë të vendosin dominimin e grupit të tyre të tufave. Në disa raste, meshkujt alfa do të lëvizin kokën dhe qafën e një mashkulli më të dobët ose sfidues në mënyrë që të tregojnë forcën dhe dominimin e tyre.

Një alpakë e rritur zakonisht ka lartësi në supe midis 81 dhe 99 centimetra. Ata zakonisht peshojnë midis 48 dhe 84 kilogramë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Harvesting of textile animal fibres" (në anglisht). UN Food and Agriculture Organization.