Përroi i Lanës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lana)
Jump to navigation Jump to search
Lana
Tirana-Lana river.JPG
Përroi i Lanës is located in Earth
Përroi i Lanës
Përroi i Lanës (Earth)
Vendndodhja
Shqipëri
Vetitë fizike
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Stampa:Infobox lumë/source
Derdhja 
 • vendndodhja
Lumi i Tiranës
 • koordinatat
41°23′52″N 19°42′2″E / 41.39778°N 19.70056°E / 41.39778; 19.70056Coordinates: 41°23′52″N 19°42′2″E / 41.39778°N 19.70056°E / 41.39778; 19.70056
 • lartësia
Stampa:Infobox lumë/calcunit
GjatësiaStampa:Infobox lumë/calcunit
 • minimumStampa:Infobox lumë/calcunit
 • averageStampa:Infobox lumë/calcunit
 • maximumStampa:Infobox lumë/calcunit
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Stampa:Infobox lumë/discharge
Vetitë e basenit
PërshkimiTiranaIshmiDeti Adriatik
Sistemi ujorBaseni i Ishmit

Lana është një përrua që përshkon Tiranën tejpërtej nga lindja në perëndim.

Lana derdhet në Lumin e Tiranës, i cili kalon përmes qytetit të Tiranës. Ai buron në pjesën perëndimore të Qafës së Priskës; është 29 km i gjatë, sipërfaqja e pellgut është 67 km², lartësia mesatare është 179 m dhe pjerrësi prej 24 m/km. Në hyrje të Tiranës, Lana rrjedh në një kanal te sistemuar betoni dhe pastaj bashkohet me lumin e Tiranës në verilindje të Bërxullës nga ku formohet lumi i Ishmit.

Pas viteve 1990 brigjet e saj u mbushën plot e përplot me kiosqe e ndërtime pa leje të cilat u prishën në vitin 2001 kur kryetar bashkie erdhi Edi Rama.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lana River – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale