Lanoset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lanoset në Venezuelë

Lanoset (sp. llanos — rrafshinë) është tip I barishtave të larta savana në verilindje të Amerikës Jugore.,saktësishtë në naën e majt të lumit Orinoko. Lanoset janë të përhapura në Kolumbi dhe Venezuelë.

shih[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]