Pampaset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Pampa, gjithashtu Pampe, Pampaset (spanjollisht. Pampa, Llanura pampeana) janë barishta stepore në juglindje të Amerikës Jugore, afër grykëderdhjes së lumit La Plata. Në pererëndim kufizohen me mallet Ande, ndërsa në juglindje me Oqeanin Atlantik . Në veri është regjioni i savanet- kaçuba GranÇako. Relievi i pampes shkon nga rrafshira në rrafshira të valëzuara .

Në ghuhën vendase pamapa do të thot rrafshirë, posaqërishtë rrafshirë në mes maleve.

Regjioni i pamapës shtrihet në rreth 600.000 km 2,dhe e ndajnë shtetet Argjentina, Uruguaj due Brazil. Pampa është zemra e bujqësisë së Argjentinës , ku dominon kultivimi i gjedheve.

shih[redakto | redakto tekstin burimor]