Selvaset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Selvaset ose selva (port. silva — pyell) është term në gjuhën portugeze për pyjet ekuatoriale të lagështa në bazenin e lumit Amazon. Karakterizohen sepse zakonisht janë të vërshuara dhe vështirë të kalueshme. Flora e Selvaseve është shum e pasur – me më tepër se 200 lloje të palmës, mandej kakaos, fikusit, bambusit etj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]