Larry Ellison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lawrence Joseph Ellison (lindur në 17 Gusht 1944) është një manjat, investitor dhe filantrop amerikan, i cili është bashkëthemeluesi, kryetari ekzekutiv dhe drejtori teknologjik (CTO) i Oracle Corporation. [1] Që nga Tetori i 2019-ës, ai u rendit në revistën Forbes si personi i 4-të më i pasur në Shtetet e Bashkuara dhe si i 6-i në botë, me një pasuri prej 69.1 miliardë dollarësh,nga 54.5 miliardë në vitin 2018. [2]

  1. ^ "Larry Ellison". Forbes. Marrë më 28 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Larry Ellison". Forbes. Marrë më 21 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)