Latcho Drom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Latcho Drom është film francez i vitit 1993 i drejtuar dhe shkruar nga Tony Gatlif . Filmi flet për udhëtimin e romëve nga India veri-perëndimore në Spanjë, i përbërë kryesisht nga muzikë. Filmi u shfaq në seksionin Un Certain დაკავშირებით në Festivalin e Filmit në Kanë në 1993. [1]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi përmban shumë pak dialog dhe titra; përkthehet vetëm ajo pjesë që na shërben neve për të kuptuar tematikat kryesore. Filmi fillon në Shkretëtirën Thar në Indinë Veriore dhe përfundon në Spanjë, duke kaluar nëpër Egjipt, Turqi, Rumani, Hungari, Sllovaki dhe Francë. Të gjithë romët e portretizuar janë anëtarë aktualë të komunitetit rom.

  • India - Njerëzit e Kalbelisë që mblidhen në festë.
  • Egjipti - Njerëzit Ghawazi këndojnë dhe kërcejnë ndërsa fëmijët vëzhgojnë dhe fillojnë të mësojnë traditat artistike.
  • Turqi - Romët turq në Stamboll shesin lule dhe luajnë muzikën e tyre në kafene ndërsa fëmijët e tyre vëzhgojnë dhe mësojnë.
  • Rumania - Një djalë i ri dëgjon muzikantë romë duke kënduar për tmerret e Nicolae Ceausescu dhe mbretërimin e tij para se të kthehej në fshatin e tij, ku muzikantët që nga herët fillojnë një seancë muzikore gjysmë spontane dhe të gëzueshme.
  • Hungaria — Një familje rome në tren këndon për refuzimin e tyre nga njerëz jo-romë. Skena pritet në stacionin e trenit, ku familja në pritje vendosi një zjarr ndërsa ata prisnin përtej shinave nga stacioni i trenit ndërsa një grua hungareze dhe djali i saj i ri prisnin në një stol. Djali, duke parë që nëna e tij është e trishtuar dhe e ftohtë, u drejtohet Romëve, të cilët i hapin muzikë dhe e brohorisin gruan përpara se të vijë familja e tyre në tren dhe ata të largohen duke kënduar.
  • Sllovakia - Treni bërtet përgjatë një gardhi me tela me gjemba ndërsa një grua e moshuar këndon një këngë për Auschwitz dhe kamera lëshohet poshtë për të zbuluar tatuazhin e saj të burgosjes nga koha e saj në kampin e përqendrimit. Një seri të shtënash tregojnë një kamp dimëror para se banorët të kthehen në rrugë.
  • Franca - Romët Francezë ngritën kampin me vardot e tyre prej metali në një fushë verore dhe shkojnë për pak kohë në biznesin e tyre, duke bërë shporta dhe zanate të tjera përpara se të dëbohen nga pronarët. Ata lënë pas të dhëna që një koleg tjetër muzikan romak Tchavolo Schmitt përdor për t'i gjetur ato. Ata të gjithë takohen për të festuar në Saintes-Maries-de-la-Mer dhe festojnë festivalin e Shën Sarës, shenjt mbrojtës të Romëve.
  • Spanjë - Latcho Drom mbyllet në Spanjë, duke treguar flamenko puro të kryer nga "Gitanos" vendas. Këngëtarja e famshme e "gitana" La Caita këndon e pikëlluar e shekujve të persekutimit, duke iu lutur vazhdimisht "Pse më pështyn goja?" ndërsa pyetja e saj bën jehonë mbi qytet.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi i muzikës në film është shumë i rëndësishëm. Edhe pse Latcho Drom është një dokumentar, nuk ka intervista dhe asnjë nga dialogët nuk është titull. Pak nga tekstet e këngëve janë mbishkruar. Filmi mbështetet në muzikë për të përcjellë emocione dhe për të treguar historinë e romakëve. Muzikantët përfshijnë grupin rumun Taraf de Haïdouks, La Caita (Spanjë), Remedios Amaya dhe kitaristin e xhazit cigan Tchavolo Schmitt .

Soundtrack u kompozua nga Dorado Schmitt, i cili shfaqet në film. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Festival de Cannes: Latcho Drom". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 2009-08-23.
  2. ^ Yanow, Scott (2013). The Great Jazz Guitarists (në anglisht). San Francisco: Backbeat. fq. 173. ISBN 978-1-61713-023-6.