Nikolai Çaushesku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nicolae Ceauşescu
Nicolae Ceaușescu.jpg
Lider Suprem Komunist i Shtetit
Në detyrë
22 Mars 1965 – 22 Dhjetor 1989
Paraprirë ngaGheorghe Gheorghiu-Dej
Pasuar ngaPartia Demokratike
Sekretar dhe Gjenaral i Shtetit
Në detyrë
9 Mars 1974 – në vitin 1989
Paraprirë ngaska ?
Pasuar ngaIon Iliescu
Kryetar i Partisë Komuniste
Në detyrë
22 Mars 1965 – në vitin 1989
Paraprirë ngaGheorghe Gheorghiu-Dej
Pasuar nganuk ka ?
Të dhëna vetjake
U lind më26 Janar 1918
Skorniçesti, Rumani
Vdiq më25 Dhjetor 1989
Targoviste, Rumani
NënshtetësiaRumune
Partia politikePartia Komuniste Revolucionare
PunësimiGjeneral, Politikan, Udhëheqës etj.

Nicolae Ceauşescu (sq: Nikolai Çaushesku) u lind më 26 Janar 1918Skorniçesti, një vendbanim në jug të Rumanisë dhe vdiq 22 Dhjetor 1989TargovisteRumanisë. Ishte lideri komunist i Rumanisë dhe gjeneral dhe sekretar i Shtetit gjatë viteve 1967-1989.

Sundimin e tij u shënua në dekadën e parë nga një politikë të hapur ndaj Evropës Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara, i cili devijoi nga ajo e vendeve të tjera të Paktit të Varshavës gjatë Luftës së Ftohtë. Ai vazhdoi një prirje themeluar parë nga paraardhësi i tij, Gheorghe Gheorghiu-Dej, i cili kishte kontakt Bashkimi Sovjetik në tërheqjen e trupave të saj nga Rumania në vitin 1958.

Dekadën e dytë të Çausheskut u karakterizua nga një regjim-nga gjithnjë e më brutale dhe represive disa llogarive, regjimi më stalinist në bllokun sovjetik. Ajo ishte shënuar edhe nga një nacionalizëm kudo kult personalitetit, dhe një keqësim në marrëdhëniet e jashtme me fuqitë perëndimore, si dhe Bashkimi Sovjetik. Qeveria Çausheskut u përmbys në revolucionin dhjetor 1989, dhe ai dhe gruaja e tij u ekzekutuan pas një programi televiziv dhe me nxitim organizoi ekzekutimin dy orë pas vendimit të gjykatës.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria dhe Karriera e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolai Çaushseku në fshatin Skornicesti në jug të Rumanisë, Çaushseku shkoi në Bukuresht qysh në moshën 11 për të punuar në fabrika. Ai ishte bir i një fshatari (shih familjen Ceauşescu për përshkrimet e prindërve të tij dhe vëllezërit e motrat). Ai u bashkua me Partinë Komuniste ilegale të atëhershëm të Rumanisë në fillim të 1932 dhe u arrestua të parë, në vitin 1933, për rrugë luftuar gjatë grevës. Ai u arrestua përsëri, në vitin 1934, së pari për të mbledhur nënshkrime në një peticion protestonin gjykimin e punonjësve të hekurudhave dhe dy herë më shumë për aktivitete të tjera të ngjashme. Këto arrestime dha atij "agjitator i rrezikshëm komunist" përshkrimin dhe "distributori aktiv të propagandës komuniste dhe anti-fashiste" për rekordin e tij të policisë. Ai pastaj kaloi në ilegalitet, por u kap dhe u burgos në vitin 1936 për dy vjet në burgun Doftana për aktivitetet anti-fashiste.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolai Çaushesku në moshën 16 vjeçare
Shtëpia e ku lindi Çaushesku

Ndërsa nga burgu në vitin 1940, ai u takua Elena Petresku, të cilin ai u martua në vitin 1946 dhe që do të luajnë një rol në rritje në jetën e tij politike gjatë viteve. Ai u arrestua dhe u burgos përsëri në vitin 1940. Në vitin 1943, ai u transferua në kampin Târgu Jiu internim, ku ai ndante një qeli me Gheorghe Gheorghiu-Dej, duke u bërë mbrojtësi i tij. Pas Luftës së Dytë Botërore, kur Rumania kishte filluar të bien nën ndikimin sovjetik, ai shërbeu si sekretar i Bashkimit të Rinisë Komuniste (1944-1945).

Pasi komunistët morën pushtetin në Rumani në vitin 1947, ai kryesoi Ministria e Bujqësisë, më pas shërbeu si zëvendësministër i Forcave të Armatosura në Gheorghe Gheorghiu-Dej, duke u bërë një Gjeneral Major. Në vitin 1952, Gheorghiu-Dej çoi në muajt e Komitetit Qendror, pas "fraksion banor i Moskës" të partisë udhëhequr nga Ana Pauker ishin spastruar. Në vitin 1954, ai u bë një anëtare e plotë e Byrosë Politike dhe më në fund u ngrit për të zënë pozitën e dytë më të lartë në hierarkinë e partisë

Karriera si politikan dhe Lider i Rumanisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çaushseku nuk ishte pasardhësi i qartë për të Gheorghiu-Dej kur ai vdiq më 19 mars 1965, pavarësisht afërsisë së tij për një kohë të gjatë udhëheqësin. Megjithatë, lufta në mes të përhapur në mesin e zyrtarëve të vjetër dhe më të lidhur, Byrosë Politike iu kthye Ceauşescu si një kandidat kompromisi.[4] Ai u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm më 22 mars, tri ditë pas vdekjes Gheorghiu-Dej-së. Një nga veprat e tij e parë ishte për të ndryshuar emrin e partisë nga Partia e Punëtorëve të Rumanisë "përsëri në Partinë Komuniste të Rumanisë, dhe të deklarojë vendin e Republikës Socialiste të Rumanisë më tepër se një Republikë Popullore. Në vitin 1967, ai e konsoliduar pushtetin e tij duke u bërë presidenti i Këshillit të Shtetit.

Fillimisht, Çaushseku u bë një figurë popullore në Rumani dhe në botën perëndimore, për shkak të politikës së tij të jashtme të pavarur, duke sfiduar autoritetin e Bashkimit Sovjetik. Në vitet 1960, ai lehtësuar censurë shtypit dhe përfundoi pjesëmarrja aktive e Rumanisë në Paktin e Varshavës (edhe pse Rumania mbeti formalisht anëtare), ai refuzoi të marrë pjesë në pushtimin 1968 të Çekosllovakisë nga Pakti forcat e Varshavës, dhe në mënyrë aktive dhe të hapur dënuar atë veprim. Ai madje shkoi në Pragë një javë para pushtimit të ofrojë mbështetje morale për të homologut të tij Çekosllovake, Alexander Dubcek. Edhe pse Bashkimi Sovjetik kryesisht tolerohet kokëfortësi Çausheskut, pavarësinë e tij gjoja nga Moska fituar statusin e Rumanisë rebel brenda Bllokut Lindor.

Gjatë viteve në vijim Çaushseku ndjekur një politikë të hapur ndaj Shteteve të Bashkuara dhe në Evropën Perëndimore. Rumania ishte vendi i parë komunist që të njohin Gjermaninë Perëndimore, i pari për t'u bashkuar me Fondin Monetar Ndërkombëtar, dhe i pari për të marrë një Presidenti i SHBA, Richard Nixon.[5] Në vitin 1971 Rumania u bë anëtare e Marrëveshjes së Përgjithshme mbi Tarifat dhe Tregtinë (GATT). Rumania dhe Jugosllavia ishin gjithashtu të vetmet vende të Evropës Lindore që hynë në marrëveshje tregtare me Komunitetin Ekonomik Evropian para rënies së bllokut komunist.

Një seri vizitash zyrtare në vendet perëndimore (përfshirë ShBA, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Spanja), ndihmoi Çaushseku për të paraqitur veten si një komunist reformimin, duke ndjekur një politikë të jashtme të pavarur brenda bllokut sovjetik. Gjithashtu ai u bë i etur për të shihet si një burrë shteti i shkolluar ndërkombëtare, të aftë për të ndërmjetësuar në konfliktet ndërkombëtare dhe për të fituar respekt ndërkombëtar për Rumaninë.[7] Çaushseku negociuar në çështjet ndërkombëtare, të tilla si hapja e marrëdhënieve të SHBA me Kinën në vitin 1969 dhe vizita e presidenti egjiptian Anwar Sadat në Izrael në vitin 1977. Gjithashtu Rumania ishte vendi i vetëm në botë për të ruajtur marrëdhënie normale diplomatike me të dyja Izraelit dhe PLO.

Çaushesku dhe Jaser Arafat

Revolucioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çaushesku dhe Elena gruaja e tij, u larguan nga kryeqyteti me Emil Bobu dhe Manea Mănescu dhe kryesuar, me helikopter, për Snagov qëndrimit Çausheskut, nga ku ata u larguan përsëri, këtë herë për Târgovişte. Pranë Târgovişte ata braktisën helikopterin, pasi që është urdhëruar në tokë nga ushtria, e cila deri në atë kohë kishte kufizuar fluturuar në hapësirën ajrore të Rumanisë. Ceauşescus u mbajtën nga policia, ndërsa policët dëgjuar radio. Ata u kthyen përfundimisht mbi të ushtrisë. Në ditën e Krishtlindjeve, 25 dhjetor, të dy u gjykuan në një shfaqje gjyq-shkurtër dhe u dënua me vdekje nga një gjykatë ushtarake në akuza duke filluar nga grumbullimi i paligjshëm i pasurisë për gjenocid, dhe u ekzekutuan në Târgovişte. Gjatë gjykimit, Çaushseku duke përsëritur e mohuar autoritetin e gjykatës për të sprovuar atë, dhe pohoi se ai ishte ende ligjërisht president i Rumanisë. Videoja e gjyqit tregon se, pas dënimit, atyre u mbaheshin duart lidhur pas shpinës së tyre dhe u çuan jashtë ndërtesës për t'u ekzekutuar.

Çausheskët u ekzekutuan nga një skuadër e përbërë nga ushtarë të qitjes elitë të regjimentit hedhje : kapiteni Ionel Boeru, Sergjen-major Georghin Oktavian dhe Dorin-Marian Cirlan[14], ndërsa thuhet se qindra të tjerë edhe vullnetarë. Skuadra e pushkatimit filloi të shtënat sa më shpejt që të dy ishin në pozicion kundër një mur. Qitja ka ndodhur shumë shpejt për të ekuipazhit filmin mbulon ngjarjet për të regjistruar atë. Para se dënimi i tij të ishte kryer, Nikolai Çaushesku këndoi "Internacionale", ndërsa duke u udhëhequr kundër murit. Pas të shtënave, trupat ishin të mbuluara me kanavacë. Gjykimi i nxituar tregojnë dhe imazhet e Ceauşescus vdekurit ishin filmuar dhe pamjet lëshuar menjëherë në vende të shumta perëndimore. Më vonë atë ditë, ajo u pasqyrua edhe në televizion rumun.

Varret e tyre janë të vendosura në Ghencea varrezat në Bukuresht. Ata janë varrosur në anët e kundërta e një rrugë. Varret vetë janë pa pretendime, por ato priren të jenë të mbuluar në lule dhe simbolet e regjimit. Disa pretendojnë se varret nuk e bëjnë, në realitet, të përmbajë trupat e tyre. Që nga prilli 2007, Valentin djali i tyre ka humbur një thirrje për një hetim të çështjes. Pas vdekjes së tij në vitin 1996, djali i madh, Niku, u varros afër në varrezat e njëjtë. Sipas të Jurnalul Kombëtare[19], kërkesa janë bërë nga Zoia Çaushesku 'vajzën dhe nga mbështetësit e pikëpamjet e tyre politike për të lëvizur mbetet e tyre për mauzoleume ose për qëllim të ndërtuar kisha. Këto kanë qenë mohuar nga qeveria. Më 21 korrik 2010, shkencëtarët e mjekësisë ligjore zhvarrosur trupat e Nikolait dhe Elenës për të kryer analizat e ADN-së. [20] [21] Më vonë është vërtetuar se ata ishin me të vërtetë eshtrat e Nikolait dhe Elenës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.youtube.com/watch?v=t6pvMFfQF50 - fjalimi i fundit i Diktatorit Nikollae Cushesku