Latrapeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Latrapeci
Koeh-033.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Division:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Chelidonium
Lloji:
C. majus
Emri binomial
Chelidonium majus

Latrapeci ( lat. Chelidonium majus L.) e njohur edhe si: tamblagjak (Dukagjin), bar iod (Shirokë), latrapec i madh është lule e familjes Papaveraceae. Kjo lule gjindet në Evropën dhe Mesdhe po ashtu aty këtu paraqititet edhe në Amerikën Veriore si rezulltat i evropianëve të cilët e sollen këtu në gjatë vitit 1672.

Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Latrapeci në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Papaveraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.