Laubert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Laubert ( shqiptimi frëngjisht: [lobɛʁ] ; Ocitanisht: Laubèrt ; Shqip: Laberti) është një komunëdepartamentin LozerrëFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laberti është në RN88, 20 kilometra në veri të Mendës dhe 69 kilometra në jug të Le Puy-en-Velay .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kishëz u themelua në 1278, e cila u shkatërrua në 1636 dhe u rindërtua në 1773. Kapela u zëvendësua nga kisha aktuale në 1825.

Kulla e kishës është "en peigne". Këshilli i komunës ribëri kambanën kryesore në vitin 1963, sepse ajo ishte plasaritur.