Laurentides (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Laurentides (kthjellim).


Laurentides
—  rajon administrativ  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Kryeqëndra Saint-Jérôme
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°26′00″V 74°59′00″P / 46.433333°V 74.983333°P / 46.433333; -74.983333 (Laurentides)Koordinatat: 46°26′00″V 74°59′00″P / 46.433333°V 74.983333°P / 46.433333; -74.983333 (Laurentides)
Sipërfaqja 21.563 km2
Popullsia 549.442 banorë 2010
Dendësia 25,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5

Laurentides është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 21563 km² dhe popullsi 549442 banorë.[1] U themelua më 29 mars 1966.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek