Lawrence Hargrave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lawrence Hargrave

Lawrence Hargrave (29 janar 1850 – 6 korrik 1915) ishte inxhinierë, zbulues, astronom dhe pionier aeronautik australianë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hargrave lindi në Greenwich, Angli, djali i dytë i John Fletcher Hargrave, dhe u arsimua në Queen Elizabeth School, Kirkby Lonsdale, Westmorland, ku tani ekziston një ndërtesë emëruar në nder të tij. Ai emigroi në Australi me familjen e tij, mbërriti në Sidnej më 5 nëntor 1865 në La Hogue. Edhe pse ai kishte treguar aftësi në matematikë në shkollën e tij angleze ai dështoi në provimin e maturës dhe në vitin 1867 mori një praktikë inxhinierike me Ndërmarrjen Australiane të Navigacionit të Avullit në Sidnej. Ai më vonë gjeti përvojën e përdorimit të madh në ndërtimin e modeleve të tij.

Në vitin 1872, si inxhinier, ai lundroi në Maria në një udhëtim në Guinea e Re, por anija u shkatërrua. Në 1875, ai përsëri lundroi si inxhinier në ekspeditën e William John MacleayGjirin e Papuas. Nga tetori 1875 deri në janar 1876 ai ishte duke eksploruar rrethinat e Port Moresby nën Octavius Stone, dhe në prill 1876 shkoi në një ekspeditë tjetër nën Luigi D'Albertis për mbi 400 milje lart në lumin FlySS Ellengowan. Në vitin 1877 ai ishte duke inspektuar industrinë e rishtar në zhvillim e sipër për Parbury Lamb dhe Co. Ai u kthye në Sidnej, u bashkua me Shoqërinë Mbretërore të Uellsit të Ri Jugor më 1877, dhe më 1878 u bë një asistent vëzhgues astronomik në Observatorin e Sidneit. Ai e mbajti këtë pozitë për rreth pesë vjet, u tërhoq në pension në vitin 1883 me një kompetencë të moderuar, dhe pjesën tjetër të jetës së tij ia dha punës kërkimore.

Komunikimi ajror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në karrierën e tij, Hargrave shpiku shumë pajisje, por kurrë nuk kërkoi një patentë për asnjë prej tyre. Ai kishte nevojë për para, por ai ishte një besimtar pasionant në komunikimin shkencor si çelës për përparimin e mëtejshëm.

Ai bëri eksperimente dhe modele të shumta pa mbarim dhe i komunikoi përfundimet e tij në një seri letrash për Shoqërinë Mbretërore të Uellsit të Ri Jugor. Dy gazeta të cilat do të gjenden në vëllimin e 1885 të Revistës dhe Procedurave të tij tregojnë se ai ishte herët në rrugën e suksesit. Gazeta të tjera të rëndësishme do të gjenden në vëllimet 1893 dhe 1895 që raportuan në eksperimentet e tij me motorët e makinës fluturuese dhe balonat qelizor.

Me rëndësi të madhe për ata pionierë që punojnë drejt fluturimit të mundësuar, Hargrave ngriti me sukses veten në tokë nën një tren prej katër balonave të tij të kutive në Stanwell Park Beach në 12 nëntor 1894. Hargrave mbante lart anemometrin dhe klinometrin lart për të matur rripin e erës dhe këndin e vijës së balonës. Ai u ngrit 16 metra në një shpejtësi të erës 21 km / orë. Ky eksperiment u raportua gjerësisht dhe vendosi balonën e kutisë si një platformë ajrore e qëndrueshme. Hargrave pretendoi se "Hapat e veçantë të fituar janë demonstrimi se një aparat jashtëzakonisht i thjeshtë mund të bëhet, transportohet dhe fluturohet nga një njeri; dhe se një mjet i sigurt për të bërë një ngjitje me një makinë fluturuese, për të provuar të njëjtën gjë pa ndonjë rrezik e aksidentit, dhe zbritjes, tani është në shërbim të çdo eksperimenti që dëshiron ta përdorë atë."[1] Kjo u pa nga Abbott Lawrence Rotch nga Observatori meteorologjik në Universitetin e Harvardit i cili ndërtoi një balonë nga veçoritë në Inxhinieri. Një modifikim u miratua nga zyra e motit të Shteteve të Bashkuara dhe përdorimi i kutive të kutive për vëzhgime meteorologjike u bë i përhapur. Parimi u zbatua për gliders, dhe në tetor 1906 Alberto Santos-Dumont përdori parimin e balonës së kutive në aeroplanin e tij për të bërë fluturimin e tij të parë. Deri në vitin 1909 aeroplan-balona e kutisë ishte lloji i zakonshëm në Evropë.

Hargrave nuk e kishte kufizuar veten me problemin e ndërtimit të një makinerie më të rëndë se ajri që do të fluturonte, sepse ai i kishte dhënë shumë kohë mjeteve të shtytjes. Në vitin 1889 ai shpiku një motor rrotullues i cili duket se ka tërhequr aq pak njoftim që parimi i tij duhej të zbulohej përsëri nga vëllezërit Seguin më 1908. Kjo formë e motorit u përdor shumë në aviacionin e hershëm, derisa u shfaros nga shpikjet e mëvonshme. Zhvillimi i tij i motorit rrotullues ishte i irrituar nga pesha e materialeve dhe cilësia e përpunimit në dispozicion në atë kohë, dhe ai nuk ishte në gjendje të merrte fuqi të mjaftueshme nga motorët e tij për të ndërtuar një makinë fluturuese të pavarur.

Puna e Hargrave frymëzoi Alexander Graham Bell për të filluar eksperimentet e tij me një seri të modeleve të qifteve tetraaterale. Sidoqoftë, vepra e Hargrave, si ajo e shumë pionierëve të tjerë, nuk u vlerësua sa duhet gjatë jetës së tij. Modelet e tij iu ofruan Kryeministrit të Uellsit të Ri Jugor si një dhuratë për shtetin, dhe përgjithësisht thuhet gabimisht që oferta nuk u pranua. Nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur me të vërtetë, por duket se ka pasur vonesa në pranimin e modeleve, dhe ndërkohë u janë dhënë disa profesorëve gjermanë vizitues që i dorëzuan në muzeun e Mynihut.[2] Hargrave kreu gjithashtu eksperimente me një hidroplan, zbatimin e parimit xhiroskopik në një "makinë me një rrotë", dhe me 'anije të lëvizshme me valë'.

Djali i vetëm i Hargrave Geoffrey u vra në Betejën e Gallipolit në maj 1915 gjatë Luftës së Parë Botërore.[3] Hargrave u operua për apendiksit, por pësoi peritonit pas kësaj dhe vdiq në korrik 1915. Ai u varros në Varrezat Waverley në shkëmbinjtë me pamje nga oqeani i hapur.

Hargrave ishte një eksperimentues i shkëlqyeshëm dhe modelet e tij u krijuan mirë. Ai kishte optimizmin që është thelbësor për një shpikës, dhe këmbënguljen që nuk do të lejojë që vetë të zhyten nga dështimet. Modest, i padurueshëm dhe vetëmohues, ai gjithmonë refuzoi të licensonte shpikjet e tij dhe ishte vetëm i shqetësuar se mund të arrinte të shtonte shumën e njohurive njerëzore. Shumë burra u buzëqeshën përpjekjeve të tij dhe të paktë kishin besim se gjithçka do të vinte prej tyre. Një përjashtim i nderuar ishte Profesori Richard Threlfall i cili, në fjalimin e tij presidencial në Shoqërinë Mbretërore të Uellsit të Ri Jugor në maj 1895, foli për "bindjen e tij të fortë për rëndësinë e punës që ka bërë Hargrave në zgjidhjen e problemit të fluturimit artificial" . Threlfall e quajti Hargrave "shpikësi i fluturimit njerëzor", dhe borxhi që supozohej se i detyrohej vëllezërve Wright ndaj Hargrave.[4] Hapi që bëri në pushtimin e ajrit nga njeriu ishte një i rëndësishëm me pasoja shumë të gjera, dhe ai duhet të mbahet mend si një eksperimentues dhe shpikës i rëndësishëm, i cili "me siguri bëri aq shumë për të sjellë arritjen e fluturimit dinamik si çdo beqar tjetër. individual".[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Journal and Proceedings of the Royal Society of New South Wales, vol. 29, p. 47. This paper was read in June 1895 but part of it had appeared in Engineering, London, on 15 February 1895.
  2. ^ Technical Gazette, New South Wales, 1924, p. 46.
  3. ^ "Hargrave, Geoffrey Lewis". Commonwealth War Graves Commission. Marrë më 1 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Cecil W. Salier, Australian Quarterly, March 1940.
  5. ^ Roughley's The Aeronautical Work of Lawrence Hargrave, p. 5.

Bibliografia