LeBron James

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: LeBron James
Kombësia: Amerikanë
Gjatësia: 2.03 m
Pesha: 113 kg
Pozita: Small forward / Power forward
Numri: 23
Ekipi: Los Angeles Lakers

LeBron Raymone James (lindi më 30 dhjetor 1984) është basketollist amerikan i cili luan për Los Angeles Lakers. James ka fituar dy medalje të arta dhe u bë katër herë kampion në NBA. James ka luajtur basketboll në shkollën e mesme St.Vincent-St Mary në qytetin e tij Akron, Ohio.Pas diplomimit ai u zgjodh nga ekipi Cleveland Cavaliers. Në vitin 2010 ai u largua nga Cavaliers dhe u transferua ne klubin Miami Heat.Ai ka luajtur katër sezone për Heat,duke arritur ne finalet në të gjithë katër vjet dhe duke fituar kampionatin 2012 dhe 2013.Në vitin 2013 ai udhëhoqi Miami për 27 lojë te fituara një pas një.

Gjatë karrierës së tij 17-vjeçare, James mban rekordin për pikët e playoff-it në të gjitha kohërat, është i treti në pikët e të gjitha kohërave dhe i teti në asistimet e karrierës. James është zgjedhur në Ekipin e Parë All-NBA një rekord 13 herë, ka bërë Ekipin e Parë All-Defensive pesë herë dhe ka luajtur në 16 Lojëra All-Star, në të cilat ai u zgjodh All-Star MVP tri herë.

Në 2018, James zgjodhi kontratën e tij me Cavaliers për të nënshkruar me Lakers, ku ai fitoi kampionatin 2020 dhe u dha MVP i katërt i tij në Finale.