Jump to content

Le Diamant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Le Diamant
Komunë
Diamanti me Le Morne Larcher në prapavijë
Diamanti me Le Morne Larcher në prapavijë
Vendndodhja e komunës brenda Martinikës
Vendndodhja e komunës brenda Martinikës
VendiFranca
Departamenti dhe rajoni përtejdetitMartinique
QarkuLe Marin
NdërkomunalitetCA Espace Sud de la Martinique
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Hugues Toussay[1]
Sipërfaqja
1
27.340 km2 (10.556 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.447
 • Dendësia200/km2 (520/sq mi)
Emri i banorëveDiamantinois.e
Zona kohoreUTC−04:00 (AST)
INSEE/Kodi postar
97206 /97223
Lartësia0–478 m (0–1,568 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Diamant ( shqiptimi frëngjisht: [lə djamɑ̃] ; Kreole antilesh: Dianman ose Diaman , fjalë për fjalë ' Diamant '; Shqip: Diamanti ) është një qytet dhe komunëdepartamentin francez të përtejdetitMartinikës .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19672.246—    
19742.007−10.6%
19822.384+18.8%
19903.343+40.2%
19993.958+18.4%
20075.602+41.5%
20125.983+6.8%
20175.642−5.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.