Jump to content

Le Prêcheur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Le Prêcheur
Plazhi Anse Coleuvre
Plazhi Anse Coleuvre
Vendndodhja brenda Martinikës
Vendndodhja brenda Martinikës
VendiFranca
Sipërfaqja
1
29.920 km2 (11.552 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.291
 • Dendësia43/km2 (110/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Prêcheur ( shqiptimi frëngjisht: [lə pʁɛʃœʁ] ; Kreole martinikane: Pwéchè) është një fshat dhe komunëdepartamentin e përtejdetit francez, rajonin dhe ishullin e Martinikës .

Asthon Tardon (1882-1944), babai i Manon Tardon, ishte kryebashkiak i komunitetit; pasuria e familjes së tyre ishte në Anse Couleuvre. [1] [2]

  1. ^ MAUVOIS, COMITE TI-JO.
  2. ^ "Manon Tardon". AZ Martinique (në anglisht). Marrë më 2022-04-16.