Ledi Vokshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ledi Vokshi
Ledivokshi.jpg

Informacione
Lindja12 prill 1984
PrejardhjaDurrës
ZhanriRnB, Pop,Hip Hop, House, Dance
Profesion(e)Këngëtare
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv2004- tani
Bashkëpunim(e) mePresioni, Egzon Krasniqi
Webfaqja
[1]


Ledi Vokshi e njohur edhe si 'Ledi,' është një këngëtare shqiptaro-amerikane.

Jeta dhe Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ledi Vokshi i lindur 12 prill 1984 në Durrës, Shqipëri dhe jeton në New York City. Ajo u përfshi në Chours shkollë duke vepruar Valle, Cheerleading, mësimet private me Allyson Starr gjithashtu attendet Nassau Collage Komunitetit dhe Long Island Konservatorin për muzikë klasike.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2004 Ledi filloi marrjen e përfshirë në komunitetin shqiptar në Nju Jork. Ajo ishte pjesë e konkursit te bukurisë Miss Shqiperia në Globe 2004, Miss Shqipëria në SHBA 2005. 2005 Ledi u paraqit në Remix-in e Vagabon-it Goca si ty Durrësi ka komplot "Cuna si ty Durresi ka plot". 2006 ajo na solli dy klipe zyrtare, KTU APO Atje ft.OG043, Presioni TBA, Hudra, dhe o djal ft.OG043. 2009 Official video e "Ti DHash" 12-12-2011 Solli Albumin e saj te quajtur "INDIPENDENTE . 2012 Sollë këngë të re me Chicago rapper Nader Red "Temptation", e cila është gjithashtu në mixtape e tij.

Reality TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ledi hyrë në reality show "Shpija e Kosovës 2", nëntor 2010 deri më Feburary 2011. Premisa e tregojnë është se ekziston një grup i houseguests që jetojnë së bashku në një shtëpi të madhe, zakonisht të ndërtuar posaçërisht. Gjatë kohës së tyre në shtëpi ata janë të izoluar nga bota e jashtme dhe nuk janë zakonisht në dijeni të ngjarjeve të jashtme. Garuesit monitorohen vazhdimisht nga në shtëpi kamera televizive, si dhe mikrofona personale audio gjatë qëndrimit të tyre. Seri zgjati për rreth tre muaj, me 18 garuesit të hyjnë në shtëpi. Për të fituar çmimin përfundimtar të holla, një garë duhet të mbijetojnë periodike (zakonisht javore) dëbime dhe të jetë e housemate fundit ose houseguest mbetur në kompleksin nga seria.

Festivalet dhe Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011 "CDO Gabimet ndodhin këtu" video e saj LASTES. Emërohet në Netet e Klipit Shqiptare dhe fitoi vendin e 3 në të mirë Video nga nomini Publik. Ledi fiton mirë Femër at Castle Dance festival në Berat me kengen "Pretendent" NUK Jam AJO ishte kënga ajo kryhet në Festivalin Muzikor Celsi nga ZICO TV (Kosovë) fitoi "Best Mirnjohje" Femer Biz-i gjithashtu nominuar atë për Best Styling Video në Zhurma Show Lajme Awards nga Tv Ziko (Kosovë). shkurt 2013 Video relased Ur F * cking Style ft. Ludo si të vetme. tetor 2013 Video "U'r stil Fucking" u propozua dhe fitoi "Best diasporën" nga Zhurma Show Lajme Awards nga ZICO TV.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2012: Independente

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005: "Cuna Si Ty Durresi Ka Plot (Feat. Vagabondi)"
 • 2006: “Dua Dua"
 • 2006: “O Djale (Feat. OG043)"
 • 2007: “E Lire Si Cigane"
 • 2011: “Gabimet Ndodhin Cdo Here”
 • 2012: “Temptation (Feat. Nader Red)”
 • 2012: "Independente"
 • 2012: "Femër Biz-I (Feat. Samanta Karavello)"
 • 2013: "Your Fuckin Style (Feat. Ludo)"
 • 2013: "Materialiste"
 • 2014: "Insane"
 • 2016: "Kush O Lali " (Feat. CHA CHA DARABUKA & DJ Cen1)
 • 2017: "Ziggy" (Feat. Christian Martinez)

Videoklipet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2006: "Ktu apo Atje (Feat. OG043, Presioni TBA, Hudra)"
 • 2006: “O djal (Feat. OG043)"
 • 2011: "Gabimet Ndodhin Cdo Here"
 • 2012: “Temptation (Feat. Nader Red)”
 • 2012: "Femër Biz-I (Feat. Samanta Karavello)"
 • 2013: "Your Fuckin Style (Feat. Ludo)"
 • 2013: "Materialiste"
 • 2014: "Insane"
 • 2016: "Kush O Lali " (Feat. CHA CHA DARABUKA & DJ Cen1)
 • 2017: "Ziggy" (Feat. Christian Martinez)

Duetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2008: "Presioni - Kqyrem (Feat. Ledi Vokshi, Jeton, Hudra & Og043)"
 • 2012: “Egzon Krasniqi & Ledi Vokshi - Perfekte"
 • 2016: "Kush O Lali " (Feat. CHA CHA DARABUKA & DJ Cen1)
 • 2017: "Ziggy" (Feat. Christian Martinez)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]