Lee Kwang-jong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lee Kwang-jong
Të dhënat personale
Data e lindjes1 prill 1964
Vendi i lindjesKorea Jugore
Data e vdekjes26 shtator 2016
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMenaxher, Sulmues dhe Mesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1988–1995Yukong Kokkiri196(26)
1996–1997Suwon Samsung Bluewings38(6)
Ekipet e menaxhuara
2003Korea e Jugut U15
2004Korea e Jugut U20
2007–2009Korea e Jugut U17
2010–2013Korea e Jugut U20
2013–2015Korea e Jugut U23
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Lee Kwang-jong (1 prill 1964 – 26 shtator 2016) ishte futbollist dhe menaxher nga Korea Jugore.[1]

Ai ishte menaxher i kombëtares koreane U-20.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Former Asian Games football coach Lee Kwang-jong dies of leukemia". yonhapnews.co.kr. Marrë më 26 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "U-18 축구대표팀 사령탑에 이광종 감독" (në koreanisht). Yonhap News. 30 nëntor 2011.