Lee Van Cleef

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lee Van Cleef (1952)

Lee Van Cleef (9 janar 1925 - 16 dhjetor 1989) ishte një aktor amerikan film i cili u shfaq kryesisht në foto perëndimore dhe veprim. Karakteristikat e tij të mprehtë dhe sytë e mprehtë çoi në hedhur i tij është si një zuzar në rezultatet e filmave të tillë si Noon Lartë, Man Who Shot Liberty fruda dhe mirë keqe dhe shëmtuar. Early life Early life

jeta e hershme Van Cleef ka lindur Clarence LeRoy Van Cleef, Jr në Somerville, New Jersey, i biri i Marion Levinia (Van Nee flotës) dhe Clarence LeRoy Van Cleef, Sr të dy me origjinë holandeze. [1] [2] [3] Van Cleef shërbeu në Shtetet e Bashkuara të marinës në bordin minesweepers dhe subchasers gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u bë një aktor pas një karriere të shkurtër si një kontabilist. [4]

Përvojat e tij të parë ishin në skenë duke vepruar, duke përfshirë një rol të vogël në prodhimin origjinal Broadway e Mister Roberts. Filmi i tij i parë ishte klasik Noon perëndimore të lartë, në të cilin ai luajti një shejtan. Ai gjithashtu kishte një pjesë pak si snajper në kulmin e bishës nga 20.000 pashë thellësi rreth të njëjtën kohë. Në vitin 1956 ai bashkë-luajti me Peter Graves në filmin B-grade science fiction pushtuan Botërore. Përveç perëndimore dhe filmat science fiction, tre prej tij role të hershme të mëdha ishin në noir filma, Kansas City Konfidenciale e vitit 1952, Skuadra Zv të 1953, dhe The Big Combo e 1955. Të gjithë kanë arritur status si filma noir klasike të viteve 1950 dhe rolet Van Cleef, edhe pse si karaktere të mesëm dhe villains, janë të paharrueshëm. Van Cleef shfaq gjashtë herë midis 1951 dhe 1955 si Burt Tanner më perëndimore të fëmijëve Aventurat e Kit Carson, starring Bill Williams. Në vitin 1954, ai u paraqit si Jesse James në Davis Jim Stories seri të shekullit të botohet njëkohësisht. Ai ka luajtur karaktere të ndryshme të vogla në katër episodet e të ABC The pushkatar në mes 1959 dhe 1962 dhe dy herë në territorin e ABC-së Tombstone. Ai u paraqit me Chuck Connors dhe Pippa Scott në 1960 episodin "Trial by Frika" e së CBS-Show Dupont me Allyson qershor. Ai mysafir luajti në Laramie perëndimore NBC seri dhe të botohet njëkohësisht Rod Cameron drama krimit, Detective Qyteti dhe Shteti Trooper. Ai mysafir luajti në një episod të botohet njëkohësisht Sherif John Bromfield e seri e Cochise. Van Cleef luajti si villains të vogla dhe xhelatët në perëndimore të ndryshme, duke përfshirë Star Tin dhe përleshje në OK Kamp rrethor me karro. Në vitin 1958, Van Cleef ishte përfshirë në një aksident me makinë të rëndë dhe u detyrua përkohësisht të tërhiqet nga aktrimi. Ajo mori karrierën e tij pak kohë për të shërohem nga kjo goditje dhe në kontrast me rolet e hershme e tij të mëdha, ai për disa vite kishte vetëm pjesë të vogla të rastit. Ai ka luajtur një nga xhelatët turpshëm Lee Marvin në 1962 klasik John Ford The Man Who Shot Liberty fruda, me James Stewart dhe John Wayne. Ai gjithashtu kishte një rol të vogël, uncredited si një nga piratët e lumit në vitin 1962 si në Perëndim fitoi. Midis 1962 dhe 1965 ka punuar si Van Cleef një piktor, [5] pasi që karrierën e tij mori një kthesë të re, kur ai u shfaq në perëndimore të shumta Spageti. Kjo ringjallje të karrierës filloi kur Sergio Leone kërkuar për të hedhur Van Cleef, karriera e të cilit ishte ende në apati që filloi me aksident e makinës së tij, kundër tip si një nga dy protagonistët, së bashku me Clint Eastwood, në pjesën perëndimore të dytë Leone, për disa dollarë më shumë . Leone pastaj zgjodhi Van Cleef të paraqiten me Clint Eastwood përsëri, këtë herë si zuzar kryesore në klasik mirë, e keqe dhe shëmtuar. Me rolet e tij në filma Leone, Van Cleef u bë një yll i madh i Spageti perëndimore, duke luajtur role qendror në filma të tillë si Vdekja e një kali Rides, ditën e zemërimit, The Big Gundown dhe The Trilogy Sabata. Van Cleef gjithashtu kishte një rol mbështetës në Ikjen goditur John Carpenter për kult nga Nju Jorku. Në vitin 1984, Van Cleef u hedhur si një mjeshtër ninja në seri aventurë NBC, The Master, por ajo u anulua pas 13 episode. Ai gjithashtu u shfaq si një mashtrues i turpshëm në episodin burim fitimi, "The bloodline" (31 dhjetor 1960), së bashku me 90 role film dhe 109 paraqitjet e tjera televizive mbi një hapësirë ​​38-vjeçare. Në fillim të viteve 1980, Van Cleef u shfaq në një seri shumë të popullarizuara të reklama për Midas, në të cilin ai ka luajtur deri personalitet e tij gunfighter, duke luajtur aktorë të kundërta shumë karakterin e kohës, duke përfshirë edhe Palance Jack.

Vdekje

Ai vdiq nga një atak në zemër në Oxnard, Kaliforni dhe u varros në Batist Forest - Hollywood Hills Cemetery në Los Anxhelos. Varri i Tij thotë "Lee Van Cleef 9 janar 1925 - 16 dhjetor 1989 'Më të mirat e Bad' Dashuria dhe Light". [Redaktoni] Filmography

Noon Lartë (1952) Xanxar Kufi (1952) Kansas City Konfidenciale (1952) Beast Nga 20.000 pashë thellësi (1953) Breed Lawless (1953) Bandits e Korsikë (1953) White Lightning (1953) Arena (1953) Zv Squad (1953) Jack Slade (1953) Nebraskan (1953) Sytë Private (1953) Tumbleweed (1953) Colt Cigane (1954) Arrow Në Dust (1954) Binarët Into Laramie (1954) Tomahok Yellow (1954) Princesha e Nilit (1954) (Part Uncredited Bit) Desperado (1954) Në agim Socorro (1954) Thesarin e Hills Ruby (1955) Dhjetë Men Wanted (1955) Rruga Naked (1955) Njeriu Pa A Star (1955) (Part Uncredited Bit) Unë Cover Underworld (1955) Road To Denver (1955) A Man Alone (1955) American konvergjence e vijave paralele (1955) Pushtuesi (1955) Big Combo (1955) Ajo pushtuar Botërore (1956) Tribute To një njeri i keq (1956) Pardners (1956) Akuzuar për vrasje (1956) Njeriu Lonely (1957) Tin Star (1957) Gun Quiet (1957) Përleshje në O.K. Kamp rrethor me karro (1957) Kinë Porta (1957) Distinktiv i Brennan Marshall (1957) Last karrocë poste West (1957) Joe Dakota (1957) Beteja e Monterey Gun (1957) Raiders e Vjetër California (1957) Dita e njeri i keq (1958) Bravados (1958) Luanët e vegjël (1958) Machete (1958) Armë, Vajzat, dhe Gangsters (1959) Ride Lonesome (1959) Gun ngadalti në Perëndim (TV) (1960) Posse From Hell (1961) The Twilight Zone "Grave" (1961) Njeriu që Shot Liberty fruda (1962) Si në Perëndim u fitua (1962) (uncredited) Për disa dollarë më shumë (1965) Good, Bad, dhe Ugly (1966) Big Gundown (1966) Vdekja e një kali Rides (1967) Dita e zemërimit (1967) Përtej të Ligjit (1968) Commandos (1968) Sabata (1969) Barquero (1970) Kondor El (1970) Kapiten Apache (1971) Kthimi i Sabata (1971) Grand Duel (Storm Rider) (1972) Man River Bad-së (1972) Magnificent Seven Ride! (1972) Mesatarja Frank dhe Crazy Toni, arratisjes aka Nga Death Row (1973) Stranger dhe Gunfighter (1974) Merrni një Ride Hard (1975) Gun Zotit (1976) Hakmarrja Kid (1977) (Gran Canaria filmuar në) Perfect Killer (1977) Askund për Hide (1977) (TV) Shtrydh (1978) Hard Way (1979) (TV) Tetëkëndësh (1980) Escape from New York (1981) Machine Killing (1983) Emri i koduar: rosat e egra (1984) Master (1984) (TV seri) Jungle Raiders (1985) Përgjigje të Armatosura (1986) Komandanti Der (1988) Zone Speed! Ethet aka Cannonball (1989) Hajdutë of Fortune (1989)