Lefter Goga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lefter Goga (Durrës, 6 maj 1921 - Tiranë, 7 maj 1997) ka qenë partizan dhe ministër i shtetit shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me prejardhje nga një familje e pasur, mbasi mbaroi shkollën fillore në Durrës vazhdoi studimet në liceun laik të Shkodrës. Gjatë kohës që ishte në lice ai u bë pjesë e një grupi komunist në Shkodër. Në vitin 1941 ai futet në burg dhe pasi del bëhet pjesë e PKSH-së.Bëhet pjesë e LANÇ-it duke u bërë pjesë e formacioneve partizane të Pezës dhe të Brigadës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ministria e Financave: Ministrat e Financave 1912-2005. Album Historik kushtuar ministrave te financave ne vite. Guttenberg, Tirane 2005. ISBN 99927-857-2-1

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.