Leonard Bombaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Leonard Bombaj (Vlorë, 30 tetor 1964) është regjisor, aktor, skenarist dhe këngëtar shqiptar.

Veprat e tij janë: “Simfonia e Pritjes”, “Kjo natë sa një jetë” ,“Tingujt e Harreses” etj. Ka eksperimentuar me sukses si kantautor “Varkë e Fatit” “Hoteli i Këngës” “Mirëmëngjes Miss Lamtumira”. Ideator i “Kripëmjaltëzave” krijoi muzikalin e parë shqiptar për të rinjë “Trafik në Tarracën 47” kurorëzuar si shfaqje më e mira në festivalin botëror Kroaci 2008.

Ne 25 Mars 2017, ideator dhe Producent i Rekordit te ri Boteror Guinness "Cup song Albania" 2017 te rinj ne sheshin Skenderbej dhe 8000 te tjere Shkoder/Durres/Elbasan/Vlore/Korce/Gjirokaster ne nje ritem, nje cast, live ne tv per nje mision "Paqe, Shprese, Bashkejetese".

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në emër të Atit, të Bijës dhe Shpirtit të zbathur... : roman - 2011
"Papafingo" Sekrete, te pathena, nga Personalitete shqiptare. 2012 (qe nga Sali Berisha deri tek Edi Rama, aktore,shkrimtare,bankiere,ambasadore,etj)


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.