Leonard Cohen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leonard Cohen, në vitin 1988

Leonard Norman Cohen ka lindur 21 shtator 1934 në Westmount (Kebek) dhe vdiq më 7 nëntorin 2016, në Los Angeles (Kaliforni), këngëtar-kompozitor, muzikant, poet, romancier dhe piktor kanadez.[1]

Gjatë viteve 60, Cohen lëviz hapat e parë në skenën muzikore. Në albumin e tij i parë ai ndërthur poezi e një muzikë minimale.

Diskografia[redakto | përpunoni burim]

 • Songs of Leonard Cohen (1967)
 • Songs from a Room (1969)
 • Songs of Love and Hate (1971)
 • New Skin for the Old Ceremony (1974)
 • Death of a Ladies' Man (1977)
 • Recent Songs (1979)
 • Various Positions (1984)
 • I'm Your Man (1988)
 • The Future (1992)
 • Ten New Songs (2001)
 • Dear Heather (2004)
 • Old Ideas (2012)
 • Popular Problems (2014)
 • You Want It Darker (2016)

Referenca[redakto | përpunoni burim]


Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.