Jump to content

Leproza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leproza
Emra të tjerëSëmundja e Hansen (HD)
Skuqje në gjoks dhe bark për shkak të lebrozës
SpecialitetInfeksion
SimptomatUl aftësinë për të ndjerë dhimbje
Shkaktar(ë)Mycobacterium leprae oSE Mycobacterium lepromatosis
Faktor rrezikuesKontakt i ngushtë me një rast leprozi, që jeton në varfëri
TrajtimiTerapia me multidrugë
MjekimiRifampicin, dapsone, clofazimine
Shpeshtësia209,000 (2018)[1]


Leproza, e njohur edhe si sëmundja e Hansen ( HD ), është një infeksion afatgjatë nga bakteret Mycobacterium leprae ose Mycobacterium lepromatosis. [2] [3] Infeksioni mund të çojë në dëmtimin e nervave, traktit respirator, lëkurës dhe syve. [2] Kjo dëmtim nervor mund të rezultojë në mungesë aftësie për të ndjerë dhimbje, e cila mund të çojë në humbjen e pjesëve të ekstremiteteve të një personi nga dëmtimet e përsëritura ose infeksioni për shkak të plagëve të pa vërejtura. [4] Një person i infektuar gjithashtu mund të përjetojë dobësi të muskujve dhe shikim të dobët. [4] Simptomat e leprozës mund të fillojnë brenda një viti, por për disa njerëz simptomat mund të duhen 20 vjet ose më shumë. [2]

Leproza është përhapur midis njerëzve, megjithëse kontakti i gjerë është i nevojshëm. [5] [6] Rreth 95% e njerëzve që kontraktojnë M. leprae nuk zhvillojnë sëmundje. [7] Përhapja mendohet të ndodhë përmes një kollë ose kontakti me lëngun nga hunda e një personi të infektuar nga lebra. [6] [7] Faktorët gjenetikë dhe funksioni imunitar luajnë një rol në atë se sa lehtë një person kap sëmundjen. [7] [8] Leproza nuk përhapet gjatë shtatëzanisë tek fëmijët e palindur ose përmes kontaktit seksual. [6] Leproza ndodh më shpesh në mesin e njerëzve që jetojnë në varfëri. [4] Dy llojet kryesore të sëmundjes - paucibacillary dhe multibacillary - ndryshojnë në numrin e baktereve të pranishëm. [4] Një person me sëmundje paucibacillary ka pesë ose më pak arna të pigmentuara dobët të lëkurës, ndërsa një person me sëmundje multibacilare ka më shumë se pesë arna të lëkurës. [4] Diagnoza konfirmohet duke gjetur bacila të shpejta me acid në një biopsi të lëkurës. [4]

Leproza është e shërueshme me terapi me multidrogë. [2] Trajtimi i lebrozës paucibacillary është me medikamentet dapson, rifampicin dhe clofazimine për gjashtë muaj. [6] Trajtimi për lebrën multibacilare përdor të njëjtat ilaçe për 12 muaj. [6] Mund të përdoren gjithashtu një numër i antibiotikëve të tjerë. [4] Këto trajtime ofrohen falas nga Organizata Botërore e Shëndetit . [2] Njerëzit me lepër mund të jetojnë me familjet e tyre dhe të shkojnë në shkollë dhe punë. [9] Në 2018, pati 209,000 raste të lebrozëve në nivel global, nga 5.2 milion në vitet 1980. [10] [11] Numri i çështjeve të reja në vitin 2016 ishte 216,000. [12] Shumica e rasteve të reja ndodhin në 14 vende, me Indinë që zë më shumë se gjysmën. [4][2] Në 20 vitet nga 1994 deri në 2014, 16 milion njerëz në të gjithë botën u shëruan nga lebra. [2] Rreth 200 raste në vit raportohen në Shtetet e Bashkuara. [13]

Leprosi ka prekur njerëzimin për mijëra vjet. [4] Sëmundja e merr emrin nga fjala greke λέπρᾱ ( léprā ), nga λεπῐ́ς ( lepís ; "shkallë"), ndërsa termi "sëmundje Hansen" është emëruar pas mjekut norvegjez Gerhard Armauer Hansen . [4] Leprosy historikisht është shoqëruar me stigmë sociale, e cila vazhdon të jetë pengesë për vetë-raportimin dhe trajtimin e hershëm. [2] Ndarja e njerëzve të prekur nga lebra duke i vendosur ata në koloni të lebrës ende ndodh në disa zona të Indisë, [14] Kinë, [15] dhe Afrikë. [16] Sidoqoftë, shumica e kolonive janë mbyllur, pasi lebra nuk është shumë ngjitëse. [16] Disa e konsiderojnë fjalën "lebroz" si fyese, duke preferuar frazën "person i prekur nga lebra". [17] Leproza klasifikohet si një sëmundje tropikale e lënë pas dore . [18] Dita Botërore e Leprozës u fillua në vitin 1954 për të tërhequr vetëdijen për ata që preken nga lebra. [19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Leprosy". www.who.int (në anglisht). Marrë më 10 shkurt 2020.
 2. ^ a b c d e f g h "Leprosy Fact sheet N°101". World Health Organization (në anglisht). janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 2013-12-12.
 3. ^ Sotiriou, MC; Stryjewska, BM; Hill, C (7 shtator 2016). "Two Cases of Leprosy in Siblings Caused by Mycobacterium lepromatosis and Review of the Literature". The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene (në anglisht). 95 (3): 522–7. doi:10.4269/ajtmh.16-0076. PMC 5014252. PMID 27402522.
 4. ^ a b c d e f g h i j Suzuki K, Akama T, Kawashima A, Yoshihara A, Yotsu RR, Ishii N (shkurt 2012). "Current status of leprosy: epidemiology, basic science and clinical perspectives". The Journal of Dermatology (në anglisht). 39 (2): 121–9. doi:10.1111/j.1346-8138.2011.01370.x. PMID 21973237.
 5. ^ Suzuki K, Akama T, Kawashima A, Yoshihara A, Yotsu RR, Ishii N (shkurt 2012). "Current status of leprosy: epidemiology, basic science and clinical perspectives". The Journal of Dermatology (në anglisht). 39 (2): 121–9. doi:10.1111/j.1346-8138.2011.01370.x. PMID 21973237.
 6. ^ a b c d e "Hansen's Disease (Leprosy) Transmission". cdc.gov (në anglisht). 29 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2015. Marrë më 28 shkurt 2015.
 7. ^ a b c Guidelines for the Diagnosis, Treatment and Prevention of Leprosy (në anglisht). https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/274127/9789290226383-eng.pdf?ua=1: World Health Organization. 2018. fq. xiii. ISBN 978-92-9022-638-3. {{cite book}}: Lidhje e jashtme në |location= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Vendodhja (lidhja)
 8. ^ Montoya, D; Modlin, RL (2010). "Learning from leprosy: insight into the human innate immune response". Advances in Immunology (në anglisht). 105: 1–24. doi:10.1016/S0065-2776(10)05001-7. ISBN 9780123813022. PMID 20510728.
 9. ^ CDC (2018-01-26). "World Leprosy Day". Centers for Disease Control and Prevention (në anglisht). Marrë më 2019-07-04.
 10. ^ "Global leprosy situation, 2012". Wkly. Epidemiol. Rec. (në anglisht). 87 (34): 317–28. gusht 2012. PMID 22919737.
 11. ^ Rodrigues LC; Lockwood DNj (qershor 2011). "Leprosy now: epidemiology, progress, challenges, and research gaps". The Lancet Infectious Diseases (në anglisht). 11 (6): 464–70. doi:10.1016/S1473-3099(11)70006-8. PMID 21616456.
 12. ^ "Leprosy Fact sheet N°101". World Health Organization (në anglisht). janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 2013-12-12.
 13. ^ "Hansen's Disease Data & Statistics". Health Resources and Services Administration (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2015. Marrë më 12 janar 2015.
 14. ^ Walsh F (2007-03-31). "The hidden suffering of India's lepers". BBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-05-29.
 15. ^ Lyn TE (2006-09-13). "Ignorance breeds leper colonies in China" (në anglisht). Independat News & Media. Arkivuar nga origjinali më 2010-04-08. Marrë më 2010-01-31.
 16. ^ a b Byrne, Joseph P. (2008). Encyclopedia of pestilence, pandemics, and plagues (në anglisht). Westport, Conn.[u.a.]: Greenwood Press. fq. 351. ISBN 978-0-313-34102-1.
 17. ^ Leprosy a practical guide (në anglisht). Milan: Springer. 2012. fq. 326. ISBN 978-88-470-2376-5. Arkivuar nga origjinali më 2017-09-08. {{cite book}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 18. ^ "Neglected Tropical Diseases". cdc.gov (në anglisht). 6 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2014. Marrë më 28 nëntor 2014.
 19. ^ McMenamin, Dorothy (2011). Leprosy and stigma in the South Pacific : a region-by-region history with first person accounts (në anglisht). Jefferson, N.C.: McFarland. fq. 17. ISBN 978-0-7864-6323-7. Arkivuar nga origjinali më 2016-05-19.