Letërnjoftimi i Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karta e identitetit e Maqedonisë - para

[1]

Karta e identitetit e Maqedonisë - prapa

Karta e identitetit e Maqedonisë (maqedonisht: Лична карта) është një dokument identiteti i detyrueshëm i lëshuar në  Republikën e Maqedonisë. Dokumenti lëshohet nga policia në emër të Ministrisë së Brendshme.

Pamja fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karta e identitetit e Maqedonisë është një kartë plastike e formatit ID-1. Ana e majtë tregon një fotografi të mbajtësit të saj. Në cepin e sipërm majtas të pjesës së përparme, është emri Република Македонија (maqedonase)/Republic of Macedonia (anglisht) me germa të mëdha, dhe më poshtë fjala Личната карта/Identity card (kartë identiteti). Stema dhe flamuri i Maqedonisë shfaqen gjithashtu në kartën e identitetit. Çdo person mbi 18 vjeç është i detyruar të marrë një kartë identiteti.

Të dhënat e shtypura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karta e mëparshme e identitetit, e lëshuar deri në vitin 2007

Përshkrimet e fushave janë të shtypura në gjuhën maqedonase dhe angleze.

 • Ana e përparme:
  • Mbiemri
  • Emri
  • Kombësia
  • Gjinia
  • Data e lindjes
  • Numri personal
  • Data e lëshimit
  • Data e skadimit
  • Nënshkrimi i mbajtësit
 • Ana e prapme:
  • Vendi i lindjes
  • Vendbanimi i përhershëm
  • Adresa
  • Autoriteti lëshues
  • Numri ID
  •   Zona e lexueshme nga makina duke filluar me IDMKD

Udhëtimi ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karta mund të përdoret për të udhëtuar dhe qëndruar në vende që kanë marrëveshje të veçantë me qeverinë maqedonase, pa pasur nevojë për një pasaportë:[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "In Montenegro only with ID cards". Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2012. Marrë më 19 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 mars 2016. Marrë më 19 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 19 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2016. Marrë më 19 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)