Levon Shant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Levon Shant

Levon Shant (6 prill 1869 – 29 nëntor 1951) ishte një dramaturg armen, romancier, poet dhe themelues i Shoqërisë Arsimore dhe Kulturore Armene Hamazkayin.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Levon Shant ishte anëtar i Federatës Revolucionare Armene. Ai ndoqi shkollën armene në Scutari (Stamboll) deri në 1884 dhe më pas shkoi në seminarin Gevorgian në Eçmiaxin deri në 1891. U kthye në Kostandinopojë për të dhënë mësime dhe për të shkruar. Vepra e tij e parë letrare u pranua nga e përditshmja Hairenik e atij qyteti më 1891. Si autor, ai ishte më i njohur për dramat e tij: Hin Astvadsner ("Zotat e lashta", 1908), Kaisre ("Perandori", 1914), Inkads Berdi Ishkhanuhin ("Princesha e kështjellës së rënë", 1921), Oshin. Payl (1929). Levon ishte një nga nënkryetarët e Parlamentit Armen gjatë Republikës dhe drejtoi një delegacion në Moskë në prill 1920 për të negociuar me regjimin komunist. Shant u largua nga Armenia pas sovjetizimit të saj në 1921 dhe u vendos në Paris, Kajro dhe përfundimisht në Bejrut. Ai ishte një nga themeluesit e shoqatës kulturore Hamazkayin në Kajro (1928). Levon Shant konsiderohet nga shumë njerëz si dramaturgu më i madh armen. Dramat e tij Perandori dhe Zotat e Lashtë mbeten ndër dramat armene më të shpeshta në skenë. Ky i fundit revolucionarizoi botën letrare armene kur u shfaq premierë në Tiflis më 1913.

Veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Egoisti , 1901
  • Për Dikë Tjetër , 1903
  • Në rrugë , 1904
  • Zotat e lashtë , 1908
  • Princesha e Kalasë së rënë
  • Perandori , 1916

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]