Jump to content

Leximi (Piktura e Manet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leximi
ArtistiÉdouard Manet
Viti1865-1873
LlojiPikturë në vaj
Dimensionet61 cm × 74 cm (24 in × 29 in)
VendiMusée d'Orsay, Paris

Leximi është një pikturë në vaj nga piktori francez Edouard Manet, rreth 1865 - 1873. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piktura u ekspozua për herë të parë në 1880 në një prej ekspozitave të rregullta solo të montuara nga Manet në punëtorinë e tij. Piktura ishte gjithashtu pjesë e ekspozitës së madhe pas punës së shkëlqyer të Manet në 1884, një vit pas vdekjes së tij.

Vepra i përkiste për herë të parë koleksionit privat të Winnaretta Singer, Princeshës Edmond de Polignac, ku mbeti deri në vitin 1944, pas vdekjes së Princeshës. Ajo u ofrua si një dhuratë për Shtetin Francez dhe u depozitua në Muzeun e Luvrit. Në 1947, ajo u transferua në Galerin nacionale du Jeu de Paume, një sallë ekspozite e vendosur në Jardin des Tuileries e cila i përkiste Luvrit. Mbeti atje deri në vitin 1986, kur, me krijimin e Muzeut d'Orsay, u soll në këtë muze, si pjesa tjetër e koleksionit të pikturave impresioniste në Louvrit. Aktualisht mund të shihet në Muzeun d'Orsay, në dhomën 31 të nivelit 5. [2]

Analizë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piktura përshkruan gruan e artistit, Suzane Manet (e lindur Suzane Leenhoff), e ulur, dhe djali i tyre, Leon, duke qëndruar në këmbë dhe duke lexuar një libër. Leon ishte një model i përsëritur për Manet i cili e portretizoi atë në disa piktura, të tilla si Dreka, Djali që mbante një shpatë dhe Flluskat e Sapunit .

Në këtë punë mbizotëron e bardha e veshjes së gruas, dhe divani dhe perdet trajtohen me goditje të gjera të shkëlqimit të lartë, në kundërvënie me tonin e errët të rripit dhe jakës. [3] Sipas Peter H. Feist, në këtë pikturë "Manet reagon më i ndjeshëm se zakonisht, dhe duket veçanërisht nga hijet e bardha që i ofrojnë sytë e tij". [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Feist, Peter H. (2006). "Salida a escena de una nueva generación". El impresionismo (në spanjisht) (bot. Walther, Ingo H.). Colonia: Taschen. fq. 48, 77. ISBN 978-3-8228-5052-7.
  2. ^ "Notice de l'œuvre" (në frëngjisht). Musée d'Orsay. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 2 janar 2010.
  3. ^ VV.AA. (2005). Historia del arte: El realismo. El impresionismo. Salvat / El País. fq. 132. ISBN 84-471-0336-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)