Li Yonghong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Yonghong Li (lindur në Hainan16 shtator 1969) është një biznesmen kinez dhe pronar i klubit të futbollit italian A.C. Milan.

Në vitin 2015 Yonghong Li ishte në listën e rrjedhjeve Panama Papers zbuluara nga Offshoreleaks. Yonghong Li është sanksionuar edhe në vitin 2013 për dështimin për të ditur shitjen e aksioneve në një kompani kineze.

Më 13 prill 2017, Silvio Berlusconi shiti A.C. Milan për Rossoneri Sport Investimeve Lux për një total prej € 740 milion. [1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Official Berlusconi sells Milan". Football Italia. 13 prill 2017. Marrë më 13 prill 2017.
  2. ^ "Li: 'We'll bring Milan back'". Football Italia. 13 prill 2017. Marrë më 13 prill 2017.