Liane Haid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Juliane "Liane" Haid (16 gusht 1895 - 28 nëntor 2000) ishte aktore austriake që shpesh quhet ylli i parë i filmit në Austri.

Liane Haid
Liane Haid-Binder-Ross545-1.gif
Informacione personale
Ditëlindja 16 gusht 1895
Vendlindja Vjenë, Austri
Ditëvdekja 28 nëntor 2000
Vendvdekja Bernë, Zvicër
Bashkëshort(ja) Baron Fritz von Haymerle
Kombësia Austriake


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Vjenë, Haid u trajnua si valltare dhe këngëtare dhe u bë mishërim i Süßes Wiener Mädel ("Vajzë e ëmbël vjeneze") dhe një pioniere popullore gjatë viteve 1920 dhe 1930. Shfaqja e saj e parë e filmave ishte një film propagandistik i bërë gjatë Luftës së Parë Botërore, Mit Herz dhe Hand fürs Vaterland (1916). Ajo punoi për UFA dhe, si një këngëtare e stërvitur, bëri lehtësisht kalimin në epokën e zërit, duke u shfaqur në filma komedi së bashku me yjet gjermanë si Willi Forst, Bruno Kastner, Georg Alexander, Theo Lingen dhe Heinz Rühmann.

Duke refuzuar disa oferta nga Hollivudi, ajo u largua nga Gjermania për në Zvicër në vitin 1942 "për shkak të regjimit, sepse gjithçka u bombardua dhe për shkak se të gjithë drejtorët e mirë kishin mbetur." Ajo u martua dhe gjithashtu përfundoi karrierën e saj të filmit.

Filmat e saj të shquar përfshijnë Lady Hamilton (1921, roli i saj zbulues); Lucrezia Borgia (1922); Princesha e Csardas (1927, bazuar në operetin e Emmerich Kálmán); dhe zëri i këngëve është i përfunduar (1930) dhe Ungeküsst soll man nicht schlafen gehn (1936). Ajo bëri paraqitjen e saj të fundit të filmit në vitin 1953.

Motër e aktores Grit Haid, ajo vdiq në Bern, Zvicër, në vitin 2000, në moshën 105-vjeçare.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]