Licenca Publike IBM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Licensa Publike IBM (LPI) është një licensë softueri i hapur/softuer me burim të lirë e shkruar dhe ndonjëherë e përdorur nga IBM. Është e aprovuar nga Free Software Foundation (FSF) dhe përshkruhet si një licensë me burim të hapur nga Lëvizjet me burim të hapur.

LPI ndryshon nga GNU General Public License (GPL), në këtë të fundit ajo detyron publikuesin ose distributorin e softuerit për kodin e softuerit të licensuar. Sipas IBM kjo bëhet për të lehtesuar perdorimin komercial të softuerit me burim të hapur, për të evituar detyrim ndaj kontributoreve.[duhet citim] Përkrahësit LPI kanë një pikpamje me të qarte në lidhje me pergjegjesine për kodin e softuerit sesa ata të GPL-së.

LPI nuk përkuthet me atë të GLP sepse përmban kufizime që nuk perfshihen në GLP. Sipas FSF Kjo është një license e softuerit të lirë. për fat të keq, ka një zgjedhje tjetër neni ligjor që nuk e bënë të jetë e përshatshem me GNU GLP.[1]

LPI ndryshon nga GPL-ja në menaxhimin e patentave, sepse LPI-ja i jep fund licensave derisa patenta hidhet poshtë.

Kjo licensë është kritikuar[duhet citim?] për shkak të dispozitave në pjesën e 4-t të cilat kërkojnë distributoreve komercial të kodit të përfshirë nga kjo license të sigurojne të gjithe "te meparshmet" krijues për kosto ligjore qe vijne nga denoncime të bëra nga përdoruesit e softuerit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FSF license list with comments on the IPL". Marrë më 2007-06-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)