Lida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchLida
Лі́да
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Lidës
Flag of Lida.svg
Flamuri i Lidës
Vendndodhja
Lida is located in Bjellorusia
Lida
Lida

Koordinatat: 53°53′0″V 25°18′0″L / 53.88333°V 25.30000°L / 53.88333; 25.30000

Administrimi
Shteti Flamuri Bjellorusia
Rajoni Hrodna Voblast
Kryetari i Bashkisë Mihail Karpoviç[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50 km2
Lartësia 158 m (m.n.d.)
Popullsia 99,976 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1323
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 231300
Prefiksi +375 154
Targa 4
Koordinatat 53° 53′ 0″ Veri

25° 18′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.lida.by/

Lida (Bjellorusisht: Лі́да; Rusisht: Ли́да) është qytet në Bjellorusinë perëndimore. Ndodhet 160 km në perëndim të Minskut.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, qyteti ka pasur 110,000 banorë.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • David ben Aryeh, rabin
  • Yitzchak Yaacov Reines, rabin
  • Konstanty Gorski (1859–1924), kompozitor polak
  • Stefan E. Warschawski (1904–1989), matematikant
  • Pola Raksa (1941–), aktore polake
  • Aleksander Zyw (1905–1995), artist

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]