Liga e Basketbollit e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Liga e Basketbollit e Shqipërisë është një kompeticion që konsiston në pjesëmarrjen e klubeve profesioniste të basketbollit për meshkuj në Shqipëri dhe është evenimenti më i rëndësishëm në këtë disiplinë. U themelua në vitin 1946 nga FSHB. Kupa e basketbollit e Shqipërisë është evenimenti i dytë për nga rëndësia.

Ekipi me më shumë trofe është B.C. Partizani Tirana, që e kanë fituar këtë kupë për numrin rekord 33 herë.[1][2]

Liga konsiston në 12 ekipe profesioniste në Shqipëri dhe është një nga ligat më të vjetra në Ballkan, themeluar që në vitin 1946. Ky sport u rrit me shpejtësi në Shqipëri dhe rreth viteve 70' pothuaj cdo qytet kishte sallën apo fushën e basketbollit të vet. Pas rënies së komunizmit shumë klube u tkurrën pasi shumë lojtarë u larguan nga Shqipëria për të luajtur në vende të tjera. Pjesëmarrja e fansave gjithashtu u reduktua ndjeshëm dhe popullariteti i këtij sporti u ul në shifra shqetësuese. Gjithsesi, pas vitit 1993 pati njëfarë përmirësimi në këtë drejtim sepse shumë qytete ri-krijuan dhe stabilizuan ekipet e tyre. Sot në Shqipëri ekzistojnë 12 ekipe profesioniste sikurse dhe një sasi e madhe ekipesh amatore, të gatshme për të hyrë në ligat profesioniste.

Evenimenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e Ligës së Basketbollit Shqiptar grupohen në 2 divizione: Liga A dhe Liga e Dytë (ose Liga B). Cdo divizion ka 6 ekipe të cilave u duhet të luajnë 4 herë me njëra tjetrën në dy faza të ndryshme gjatë sezonit të rregullt. Në cdo fazë, një ekip luan ndaj secilit kundërshtar 2 herë, një herë në fushën e tij dhe një herë në fushë kundërshtare. Kjo përbën një numër prej 20 ndeshjesh në sezonin e rregullt.

Pasi sezoni i rregullt përfundon, 4 ekipet më të mira kualifikohen për fazën finale ku ekipi i parë ndeshet me ekipin e 4të, ndërsa ekipi i dytë ndeshet me ekipin e tretë. Nga këto përplasje kualifikohet ekipi që fiton 2 ndeshjet e para, ndërkohë që ndeshjet luhen brenda dhe jashtë, derisa të arrihen 2 fitore. Ekipet që fitojnë këto përplasje kualifikohen për në finalet që luhen nëpër fushat respektive, ndeshjet luhen brenda dhe jashtë në varësi të shortit. Ekipi që arrin 3 fitore i pari shpallet kampion.

Fitoret vlejnë 2 pikë dhe humbjet 1 pikë. Në fund të sezonit, 2 ekipet që zënë vendet 5-6 humbasin fazën finale. Ekipi që zë vendin e 6të kalon në Ligën B, ndërsa ekipi që zë vendin e 5të luan kundër ekipit që renditet i dyti në Ligën B dhe fituesi ka të drejtën që të luajë në Ligën A.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë fituesit ndër vite të Ligës:

Sezoni Kampionët
1946 17 Nëntori
1947 Ylli Kuq Durrës
1948 17 Nëntori
1949 17 Nëntori
1950 17 Nëntori
1951 Partizani Tirana
1952 Partizani Tirana
1953 Partizani Tirana
1954 Partizani Tirana
1955 BC Durrës
1956 Partizani Tirana
1957 PBC Tirana
1958 Partizani Tirana
1959 Partizani Tirana
1960 Partizani Tirana
1961 17 Nëntori
1962 17 Nëntori
1963 17 Nëntori
1964 Partizani Tirana
1965 17 Nëntori
1967 BC Vllaznia
1968 Partizani Tirana (*)
1969 Partizani Tirana
1970 Partizani Tirana
1971 17 Nëntori (*)
1972 Partizani Tirana
1973 Partizani Tirana
1974 Partizani Tirana
1975 Partizani Tirana
1976 Partizani Tirana
1977 Partizani Tirana
1978 Partizani Tirana
1979 Partizani Tirana (**)
1980 Partizani Tirana
1981 Partizani Tirana
1982 Partizani Tirana
1983 Partizani Tirana
1984 Partizani Tirana
1985 Partizani Tirana
1986 Partizani Tirana
1987 Partizani Tirana
1988 Partizani Tirana
1989 Partizani Tirana (***)
1990 BC Vllaznia
1991 Partizani Tirana
1992 Partizani Tirana
1993 BC Vllaznia
1994 BC Adelin Pogradec
1995 BC Dinamo Tirana
1996 Partizani Tirana
1997 BC Vllaznia
1998 BC Vllaznia
1999 PBC Tirana
2000 BC Vllaznia
2001 PBC Tirana
2002 PBC Tirana
2003 BC Valbona
2004 BC Valbona
2005 BC Valbona
2006 BC Valbona
2007 BC Valbona
2008 PBC Tirana
2009 PBC Tirana
2010 PBC Tirana
2011 PBC Tirana
2012 PBC Tirana
2013 BC Kamza Basket
2014 BC Vllaznia
2015 BC Vllaznia
2016 BC Vllaznia
2017 PBC Tirana
2018 PBC Tirana (**)
2019 BC Goga Basket

Renditja Trofeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

B.C Partizani 33 herë

PBC Tirana 20 herë

BC Vllaznia 9 herë

BC Kamza Basket 6 herë

BC Durrës 2 herë

BC Adelin Pogradec 1 herë

BC Dinamo Tirana 1 herë

BC Goga Basket 1 herë


  • BC Kamza Basket e ka fituar 5 herë titullin nën emrin BC Valbona.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historia e kampioneve shqiptare meshkuj". Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2011. Marrë më 5 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shkodra Sport