Ligji (libër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
The Law
Autori Frédéric Bastiat
Titulli origjinal La Loi
Gjuha Frëngjisht
Subjekt(e) Ligj, Filozofi, Politikë
Botuesi
Botimi 1850

Ligji (anglisht: The Law; titulli origjinal frëngjisht La Loi), është një libër i Frédéric Bastiat, i botuar në vitin 1850. Libri u shkrua në Mugron dy vite pas Revolucionit të Tretë francez dhe pak muaj përpara vdekjes së tij nga tuberkulozi në moshën 49 vjeçare.

Libri, që ka formën e një eseje, u ndikua nga vepra e filozofit John Locke me titull Second Treatise on Government, dhe nga ana e vet ndikoi në veprën Economics in One Lesson, të Henry Hazlitt.[1] Është një nga veprat më të njohura të Bastiatit, së bashku me The candlemaker's petition (anglisht) dhe The Parable of the broken window (anglisht).

Tek Ligji, Bastiat thotë se "çdonjë nga ne ka një të drejtë natyrore - nga Zoti - për të mbrojtur personin e vet, lirin e vet dhe pronën e vet". Shteti është "zëvendësues i një force të përbashkët për forcat individuale" për të mbrojtur të drejtat e veta. Ligji bëhet pervers kur përdoret për të dhunuar të drejtat e individit, kur ndëshkon të drejtën e njërit për të mbrojtur vetveten nga një përpjekje kolektive e të tjerëve për të miratuar leagjislativisht ligje që në thelp kanë të njëtin efekt me atë të plaçkitjes.[2]

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Shënime dhe referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Even though Hazlitt was more influenced by Ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas (That Which Is Seen and That Which Is Unseen) as he mentions in the foreword to his book.
  2. ^ All quotations are from the Dean Russell translation of The Law

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Wikisource: The Law – Burime dhe tekste të plota