Lilhac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liljaku
Lilhac (Ocitanisht)
Fusha e petankës në barin Bon Accord
Fusha e petankës në barin Bon Accord
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Gilbert Sioutac
Popullsia
 (Janar 2020)
129
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)

Lilhac ( shqiptimi frëngjisht: [lijak]; Shqip: Liljak) është një komunëdepartamentin Haute Garonne, rajoni i Ocitanisë, në Francën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962124—    
1968143+15.3%
1975120−16.1%
1982133+10.8%
1990111−16.5%
199990−18.9%
2008134+48.9%

Banorët vendas quhen Lilhacais ose Liljakas në shqip.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liljaku është afërsisht 65 km në jugperëndim të Tuluzës . Lartësia e saj në pikën më të lartë është 380 metra dhe mbulon një sipërfaqe prej 730 hektarësh ose 7.3 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liljaku u regjistrua si komunë në vitin 1668. Kisha vendore, Eglise St-Quitterie, kushtuar Saint Quiteria-s, daton para shekullit të XIX-të.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]