Jump to content

Limonada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Limonada është një pije e ëmbël me aromë limoni.

Një gotë me limonadë shtëpie të turbullt, tipike në Amerikën e Veriut, Francë dhe Azinë Jugore.
Limonadë e gazuar, tipike në MB, Irlandë dhe Oqeani.

Ka lloje të limonadës që gjenden në të gjithë botën.[1] Në Amerikën e Veriut dhe Azinë Jugore, limonada me re është një varietet i zakonshëm. Tradicionalisht është një pije e bërë në shtëpi duke përdorur lëng limoni, ujë dhe një ëmbëlsues si sheqer kallami, shurup i thjeshtë, shurup panje ose mjaltë.[2] Në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, Evropën Qendrore, Afrikën e Jugut, Australi dhe Zelandën e Re, një pije freskuese e gazuar me limonadë është më e zakonshme. Pavarësisht dallimeve mes pijeve, secila njihet thjesht si “limonadë” në vendet ku është mbizotëruese.

Prapashtesa "-ade" mund të aplikohet edhe për pije të tjera të ngjashme të bëra me fruta të ndryshme, të tilla si limeade, portokalli ose qershi.[3]

  1. ^ "LEMONADE – meaning in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2018. Marrë më 25 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "History of Lemonade". Buzzle. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2015. Marrë më 26 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Smith, Andrew F. (28 tetor 2013). Food and Drink in American History: A "Full Course" Encyclopedia. ABC-CLIO. ISBN 978-1-61069-233-5. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2016. Marrë më 27 dhjetor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)