Lin Chi-ling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lin Chi-ling në Festivalin e Modeleve 2009

Lin Chi-ling (lindi më 29 nëntor 1974) është aktore, modele, këngëtare dhe prezantuese tajvaneze.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Linit, Lin Fan-nan (kinezisht: 林繁男), dhe nëna e saj, Wu Tzu-mei (kinezisht: 吳慈美), që të dytë janë nga Tainan, në jug të Tajvanit. Lin ndoqi shkollën e mesme komunale Zhongzheng në Taipei. Më vonë ajo ndoqi shkollën Peshkop Strachan në Toronto, Ontario, Kanadë, pastaj mori pjesë në Universitetin e Torontos deri më 1997, kur mbaroi studimet e saj bachelor, me diplomë të dyfishtë në historinë e artit perëndimor dhe ekonominë. Pasi diplomoi, ajo u kthye në Tajvan.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli në anglisht Titulli në kinezisht Roli
2008 Red Cliff: Part 1 赤壁 Xiao Qiao
2009 Red Cliff: Part 2 赤壁 Xiao Qiao
The Magic Aster 馬蘭花 Da Lan
The Treasure Hunter 刺陵 Lan Ting
2010 Moon Lovers 月の恋人 Liu Xiu Mei
Welcome to Shama Town 決戰刹馬鎮 Chun Niang
2011 Love on Credit 幸福額度 Xiao Hong and Xiao Qing
2012 Sweetheart Chocolate 甜心巧克力
2013 Say Yes! 101次求婚 Ye Xun
Switch 富春山居圖 Lisa
2014 Who is Undercover 王牌
2015 Beijing, New York 北京,紐約 Jasmine
Monk Comes Down the Mountain 道士下山 Yu Zhen
2017 This Is Not What I Expected 喜歡·你 Private chef
Didi's Dream 吃吃的愛 Shangguan Lingling
2018 The Monkey King 3 西遊記·女兒國 River God
The Faces Of My Gene 祖宗十九代

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Fly Away" (2009) - shkruar nga Jay Chou and Lin Chi-ling[4]
 • "The Power of Beauty" (2010)[5]
 • "Me and The Moon" (2015)[6]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Çmimi i Artistëve Ndërkombëtar më të besueshëm", Festivali i 2-të Ndërkombëtar i Artit Komercial 2006
 • "Top 10 femrat më të bukurat në Kinë", Java e 5-të Ndërkombëtare e Bukurisë 2006
 • "Aktorët e Ri më të popullarizuar", Çmimi Baidu 2008

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Zhan Weixiong 詹伟雄, (2008). Meixue de Jingji – Taiwan Shehui Bianqian de 60 ge Weixing Guancha 美學的經濟—臺灣社會變遷的60個微型觀察, literally: "The Economy of Aesthetics – 60 Microscopic Observations of Taiwan's Societal Changes". Taipei: Feng Ge Zhe. ISBN 957-29895-2-9.
 2. ^ "Lin Chi-ling hopes to establish charity for needy children". Taipei Times. 8 shk 2011. fq. 2. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "積極、樂觀,林志玲", literally: "Active and Optimistic Lin Chi-Ling", in Vogues Taiwan, 1998, issue 24, 180.
 4. ^ Chi-ling Lin Jay Chou Fly with Me official music video
 5. ^ Chi-ling Lin The power of beauty official music video
 6. ^ Chi-ling Lin Me And The Moon music video

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]