Linkin Park

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skeda:Linkin Park.jpg
Linkin Park
Somewhere I Belong

Linkin Park është një grup rroku alternativ amerikan nga Agoura Hills, Kaliforni. Që nga formimi në 1996, grupi ka shitur më shume se 85 milion albume si dhe ka fituar dy çmime Grammy. Pjesëtaret e grupit janë: Chester Bennington (1976-2017), Rob Bourdon, Brad Delson, David "Phoenix" Farrell, Mike Shinoda dhe Joe Hahn, ndersa ish-anëtarë janë: Kyle Christener, Scott Koziol dhe Mark Wakefield. Grupi arriti sukses për here të parë me albumin debutues "Hybrid Theory", i cili u çertifikua me një disk diamanti nga RIIA në 2005. Suksesi vazhdoi me albumin pasues "Meteora" i cili kapi listen e albumeve të "Billboard 200’s" ne 2003, dhe u pasua nga turne të gjata dhe bamirësi rreth globit. Në 2003, MTV2 emëroi Linkin Park si grupi i gjashtë me i madh i klipeve muzikore.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linkin Park deri me tani kanë prodhuar këngë si: "New Divide", "Numb", "In the End", "What I've Done", "Leave Out All the Rest".

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linkin Park eshte grupi i pare ne bote qe ka me shume cmime ne MTV Music Awards duke u ndjekur nga The Priology dhe Green Day. Linkin Park ka edhe Çmime Gramy, të fituara me kenge si "What I've done" dhe "Step up". Linkin Park ka bashkpunime te suksesshme me Jay-Z, Busta Rhymes, Executioners etj. Suksese te Linkin Park ka pasur edhe me kolonen zanore te filmit Transformers 2: The Revenge of the Fallen, duke fituar 4 cmime.

Antarët e Grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Chester Bennington - vokalist, kitarë ritmike e rastit (1999-Prezent)
  • Rob Bourdon – bateri, perkusion (1996-Prezent)
  • Brad Delson – kitarë udhëheqëse, vokalet mbështetëse (1996-Prezent)
  • Dave "Phoenix" Farrell – gitarist bassit, vokalet mbështetëse (1996–1998, 2000-Prezent)
  • Joe Hahn – programimi, vokalet mbështetëse (1996-Prezent)
  • Mike Shinoda – vokalist, kitarë ritmike, tastierë, piano, producent (1996-Prezent)

Ish-Antarët

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]