Meteora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Meteora gjatë natës

Meteora ( [1] Greqisht: Μετέωρα ) është një formacion shkëmbor në njësinë rajonale të Trikallës, në Thesali, Greqi, që pret një nga komplekset më të mëdha dhe të ndërtuara më me shpejtësi të manastireve ortodokse, i dyti për nga rëndësia vetëm pas malit Athos . [2] Gjashtë manastiret (nga njëzet e katër origjinale) janë ndërtuar mbi shtylla të mëdha natyrore dhe gurë të rrumbullakosur si kodra që dominojnë zonën. Midis shekujve XIII dhe XIV, 24 manastire u krijuan në majë të shkëmbinjve. [3] Meteora ndodhet pranë qytetit të Kallabakës në skajin veriperëndimor të fushës së Thesalisë pranë lumit Pineios dhe maleve të Pindit . [4]

Meteora u shtua në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1988 për shkak të arkitekturës dhe bukurisë së jashtëzakonshme të kompleksit, përveç rëndësisë së tij fetare dhe artistike. [5]

Shkëmbinjtë Alfa, Beta dhe Gama të Meteorës

Meteoroni i Madh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meteoroni i Madh
Manastiri i Madh Meteoron

Manastiri i Shenjtë i Meteoronit të Madh është manastiri më i vjetër dhe më i madhi i Meteorës. Manastiri besohet të jetë ndërtuar pak para mesit të shekullit të 14-të nga një murg nga mali Athos i quajtur Shën Athanas Meteoriti . [6] Ai filloi ndërtimin me një kishë kushtuar Nënës së Zotit, Virgjëreshës Mari . Më vonë ai shtoi qeli të vogla në mënyrë që murgjit të mund të përqendroheshin dhe të jetonin në majë të formacioneve shkëmbore. [7] Emri i dytë i manastirit është Manastiri i Shenjtë i Shpërfytyrimit, i cili e ka marrë emrin nga kisha e dytë e ndërtuar nga Shën Meteoriti. Pasardhësi i Shën Athanasit ishte Shën Joasafi, i cili vazhdoi të ndërtonte më shumë qeli, një spital dhe rinovoi kishat në majë të shkëmbinjve. Manastiri lulëzoi në shekullin e 16-të kur mori shumë dhurime perandorake dhe mbretërore. [8] Në atë kohë ajo kishte mbi treqind murgj që jetonin dhe adhuronin brenda qelive të saj. Është ende një manastir i gjallë pasi në vitin 2015 kishte tre murgj në banesë [9] [7]

  1. ^ "Meteora". Oxford Living Dictionaries. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sofianos, D.Z.: "Metéora". Holy Monastery of Great Meteoro, 1991.
  3. ^ Y. Facorellis, N. Kyparissi-Apostolika and Y. Maniatis 2001 The cave of Theopetra, Kalambaka: radiocarbon evidence for 50,000 years of human presence. Radiocarbon 43 (2B): 1029-48
  4. ^ Nicol, Donald MacGillivray. Meteora : The Rock Monasteries of Thessaly by Donald M Nicol. Chapman and Hall, 1963. EBSCOhost, search-ebscohost-com.holycross.idm.oclc.org/login.aspx?direct=true&db=cat06787a&AN=chc.b1193287&site=eds-live&scope=site. p. 1-2
  5. ^ "Meteora". Unesco World Heritage Centre. Marrë më 29 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Nicol, Donald MacGillivray. Meteora : The Rock Monasteries of Thessaly by Donald M Nicol. Chapman and Hall, 1963. EBSCOhost, search-ebscohost-com.holycross.idm.oclc.org/login.aspx?direct=true&db=cat06787a&AN=chc.b1193287&site=eds-live&scope=site. p. 3
  7. ^ a b "Meteora Tourist Information". Visit Meteora (në anglishte amerikane). 30 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2021. Marrë më 2021-12-02.
  8. ^ Poulios, Ioannis. Living Sites : The Past in the Present : The Monastic Site of Meteora, Greece : Towards a New Approach to Conservation. Jan. 2008. EBSCOhost, search-ebscohost-com.holycross.idm.oclc.org/login.aspx?direct=true&db=edsble&AN=edsble.503480&site=eds-live&scope=site. p149
  9. ^ Poulios, Ioannis. Living Sites : The Past in the Present : The Monastic Site of Meteora, Greece : Towards a New Approach to Conservation. Jan. 2008. EBSCOhost, search-ebscohost-com.holycross.idm.oclc.org/login.aspx?direct=true&db=edsble&AN=edsble.503480&site=eds-live&scope=site. p15