Liqenet e Lurës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

]] Liqenet e Lurës në parkun e Lurës kane nje siperfaqe prej 1.280 hektare dhe ndodhen ne pjesen lindore te malit masiv te quajtur "Kunora e Lures". Me 7 liqenet e tij akullnajore krijon nje ambjent piktoresk dhe terheqes ne nje lartesi nga 1.350-1.720 m. Midis ketyre Liqeneve me te medhenjt jane: Liqeni i Madh 32 hektare, liqeni i Pishave 13 hektare, liqeni i Zi 8 hektare dhe liqeni i Luleve 4 hektare. Ne dimer keto liqene jane te mbuluara nga akulli.Liqeni i Madh gjendet në lartësinë e 1600 metrave të malit të Kurorës së Lurës dhe përbën një liqen akullnajor me ujë të kristaltë. Karakteristika të ngjashme shfaq dhe Liqeni i Zi, që dallon për faktin se është liqeni më i thellë i të gjithë parkut, e prej andej rrjedh dhe ngjyra e errët e tij.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]