Liqeni Akimoto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni Akimoto
Akimotoko.jpg
VendiJaponia Japonia, Prefektura Fukushima
Koordinatat37°39′22″N 140°08′06″E / 37.656°N 140.135°E / 37.656; 140.135Coordinates: 37°39′22″N 140°08′06″E / 37.656°N 140.135°E / 37.656; 140.135
LlojiUji i ëmbël, mesotrofik
Sipërfaqja3.6 km²
Thellësia maks.34.1 m
Vëllimi i ujit0.04 km³
Gjatësia e bregut124.0 km
Lartësia e sipërfaqes736.0 m
1 bregu gjatësia is not a well-defined measure.

Liqeni Akimoto (japonisht:秋元湖) është një liqen, teknikisht i klasifikuar si rezervuar. Është i ndarë mes fshatit Kitashiobara dhe qytetit Inawashiro, dhe ndodhet në dy distrikte (Yama dhe Fukushima), në Japoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një sipërfaqe prej 3.6 km², dhe me lartësi mbidetare 736.0 m. Thellësia maksimale është 34.1 m, dhe ka vëllim të përgjithshëm prej 0.04 km³ uji.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]