Liqeni Palčje

Coordinates: 45°41′7.68″N 14°15′14.53″E / 45.6854667°N 14.2540361°E / 45.6854667; 14.2540361
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Palčje
Pamje nga fundi i liqenit në drejtim të verilindje
VendiKomuna Pivka, Slloveni
Koordinatat45°41′7.68″N 14°15′14.53″E / 45.6854667°N 14.2540361°E / 45.6854667; 14.2540361
Llojiintermittent lake
Hyrje kryesoreGryka Matija
Shtetet e pellgutSlloveni
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Vëllimi i ujitStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
VendbanimetPalčje

Liqeni Palčje (sllovenisht: [Palško jezero] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është një liqen në Palčje, Slloveni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka gjatësi prej ~1.5 km dhe gjerësi prej ~0.5 km, me një sipërfaqe prej 1 km². Thellësia maksimale është 25 m, dhe ka vëllim të përgjithshëm prej 1.5 million m³ uji.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni Palčje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale