Liqeni Tanganika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Tanganika

Liqeni Tanganika është një nga Liqenet e Mëdha Afrikane. Është liqeni i dytë më i vjetër në botë, i dyti sipas vëllimit dhe i dyti sipas thellësisë pas Liqenit të Bajkalit, në Siberi.[1][2] Liqeni është i ndarë në katër vende – Tanzania, Republika Demokratike e Kongos (RDK), Burundi, dhe Zambia, me Tanzanisë (46%) dhe me RDK-në (40%) posedojnë shumicën e liqenit.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri 'Tanganika' me sa duket i referohet 'liqenit të madh që përhapet si një fushë'[3]:Vol.Two,16

Ishuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni Tanganika ka shumë ishuj. Më të rëndësishmit janë:

  • Ishulli Kaval (Republika Demokratike e Kongos)
  • Ishulli Mamba-Kayenda (Republika Demokratike e Kongos)
  • Ishulli Milima (Republika Demokratike e Kongos)
  • Ishulli Kibishie (Republika Demokratike e Kongos)
  • Ishulli Mutondwe (Zambia)
  • Ishulli Kumbula (Zambia)

Efektet e nxehtësisë globale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të rritjes së temperaturës globale ka një lidhje të drejtpërdrejtë me produktivitetin më të ulët në liqenin Tanganika.[4] Erërat jugore krijojnë një sipërfaqe të pasur me ujë të pasur me lëndë ushqyese në fundin jugor të liqenit. Kjo ndodh gjatë muajve të freskët (maj-shtator). Këto ushqyes që janë në ujë të thellë janë jetësore për ruajtjen e rrjetit ushqimor ujor. Era jugore po ngadalëson, gjë që kufizon aftësinë për përzierjen e ushqyesve. Kjo lidhet me produktivitetin më pak në liqen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "~ZAMBIA~". www.zambiatourism.com. Marrë më 2008-03-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lewis, R. (16 maj 2010). "Brown Geologists Show Unprecedented Warming in Lake Tanganyika". Brown University. Marrë më 25 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stanley, H.M., 1899, Through the Dark Continent, London: G. Newnes, Vol. One ISBN 0486256677, Vol. Two ISBN 0486256685
  4. ^ O'Reilly, Catherine M.; Alin, Simone R.; Plisnier, Pierre-Denis; Cohen, Andrew S.; Mckee, Brent A. (14 gusht 2003). "Climate change decreases aquatic ecosystem productivity of Lake Tanganyika, Africa". Nature. 424: 766–768. doi:10.1038/nature01833. PMID 12917682. Marrë më 27 prill 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)